Зошто е поважно да ја одржувате кондицијата, отколку да слабеете?

А.С.
/ 19.09.2022 / 16:43

Една неодамнешна студија објавена во списанието iScience сугерира дека редовното вежбање и одржување на кондицијата без фокус на губење на тежината може да придонесе за подобро целокупно здравје на телото и да го намали ризикот од прерана смрт за 30 проценти, без оглед дали сте изгубиле тежина или не.

Многу луѓе имаат предрасуди и негативен став кон сопствениот изглед и состојба благодарение на штетните стереотипи за губење на тежината и изгледот на телото, кои се широко распространети во јавноста. Но, новото истражување покажува дека интензивниот фокус на губење на тежината кога станува збор за одржување на кондицијата не е само лош за вашето ментално здравје, туку е и релативно бескорисен кога станува збор за физичкото здравје.

Истражувањето објавено во списанието iScience сугерира дека неутралниот пристап за лекување на здравствени состојби поврзани со дебелината може да биде подеднакво ефикасен како и пристапот фокусиран на тежината.

Откриено е дека вежбањето и подобрувањето на кондицијата може да го намали ризикот од прерана смрт на прекумерно дебелите мажи и жени за 30 проценти, дури и ако тие не ослабат. Ова е голема вест за движењето „позитивен став кон телото“ (body positivity), во чии рамки Pinterest неодамна забрани реклами и што промовираат губење на тежината.

Гледајќи ја распространетоста на обидите за губење на тежината низ општеството - светско истражување спроведено над милион возрасни сугерира дека 42 проценти од општата популација сака да изгуби тежина - истражувањето покажа дека случаите на дебелина се зголемиле само со зголемени обиди за слабеење од крајот на 1980-тите.

Истражувањето заклучува дека вежбањето е најефективниот начин за намалување на ризикот од прерана смрт. Тој, исто така, забележува дека наоѓањето начини за одржување на физички активен начин на живот може да биде поизводливо отколку губење на тежината.

Откривањето на начините на вежбање во кои уживате и кои одговараат на вашиот животен стил е најдобриот начин да го направите движењето навика. Без разлика дали станува збор за трчање, кревање тегови, можеби дури и танцување или скокање со јаже, има толку многу форми на вежбање што можете да ги испробате.

Според истражувањето, ако успеете да ја одделите идејата за вежбање од која било токсична идеја за слабеење што сте ја усвоиле, тоа потенцијално може да го промени начинот на кој го движите вашето тело.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Фит

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Read more

Најчестите грешки што ги правиме кога вежбаме

Read more

Дали мора да се истегнете пред тренинг?

Read more

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе