Зошто е поважно да одржувате кондиција, отколку да слабеете?

А.С.
/ 10.04.2024 / 13:14

Една неодамнешна студија објавена во списанието iScience сугерира дека редовното вежбање и одржување на кондицијата без фокус на губење на тежината може да придонесе за подобро целокупно здравје на телото и да го намали ризикот од прерана смрт за 30 проценти, без оглед дали сте изгубиле тежина или не.

Многу луѓе имаат предрасуди и негативен став кон сопствениот изглед и состојба благодарение на штетните стереотипи за губење на тежината и изгледот на телото, кои се широко распространети во јавноста. Но, новото истражување покажува дека интензивниот фокус на губење на тежината кога станува збор за одржување на кондицијата не е само лош за вашето ментално здравје, туку е и релативно бескорисен кога станува збор за физичкото здравје.

Истражувањето објавено во списанието iScience сугерира дека неутралниот пристап за лекување на здравствени состојби поврзани со дебелината може да биде подеднакво ефикасен како и пристапот фокусиран на тежината.

Откриено е дека вежбањето и подобрувањето на кондицијата може да го намали ризикот од прерана смрт на прекумерно дебелите мажи и жени за 30 проценти, дури и ако тие не ослабат. Ова е голема вест за движењето „позитивен став кон телото“ (body positivity), во чии рамки Pinterest неодамна забрани реклами и што промовираат губење на тежината.

Гледајќи ја распространетоста на обидите за губење на тежината низ општеството - светско истражување спроведено над милион возрасни сугерира дека 42 проценти од општата популација сака да изгуби тежина - истражувањето покажа дека случаите на дебелина се зголемиле само со зголемени обиди за слабеење од крајот на 1980-тите.

Истражувањето заклучува дека вежбањето е најефективниот начин за намалување на ризикот од прерана смрт. Тој, исто така, забележува дека наоѓањето начини за одржување на физички активен начин на живот може да биде поизводливо отколку губење на тежината.

Откривањето на начините на вежбање во кои уживате и кои одговараат на вашиот животен стил е најдобриот начин да го направите движењето навика. Без разлика дали станува збор за трчање, кревање тегови, можеби дури и танцување или скокање со јаже, има толку многу форми на вежбање што можете да ги испробате.

Според истражувањето, ако успеете да ја одделите идејата за вежбање од која било токсична идеја за слабеење што сте ја усвоиле, тоа потенцијално може да го промени начинот на кој го движите вашето тело.

реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Фит

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

5 работи кои се забранети после 5 попладне ако сакате да ослабете

Read more

Кој дел од телото најчесто прв го губи салото?

Read more

Каде најчесто грешиме со јадењето протеини?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Скопје за време на Прва светска војна

Читај повеќе
  • play_arrow

Претставена првата подводна вендинг машина за слатки, валутата е забава

Читај повеќе

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Читај повеќе

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сензационално издание на шведската убавица Елса во Кан

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци имаат најмногу среќа во љубовта?

Читај повеќе

Постојано сте гладни? Телото всушност ви испраќа сигнал итно да промените една навика

Читај повеќе

Кој полесно се откажува од цигари - мажите или жените?

Читај повеќе
  • play_arrow

За гурмани во кујната: Пица бурито

Читај повеќе