Зошто може да добиете лажно позитивен резултат на тест за бременост?     

Тестот за бременост може да биде возбудлив и страшен, додека лажно позитивен резултат може да биде многу збунувачки.

Ова се случува кога тестот покажува дека жената е бремена кога не е. Лажно позитивните резултатити се многу поретки од лажно негативните. Добро е да се знае што ги предизвикува.

Како функционира тестот за бременост?

Тестот за бременост со урина се користи за тестирање на хормони поврзани со бременоста. Ваквите тестови обично се многу точни при проверка на hCG, кој се произведува во телото по зачнувањето, но сепак се појавуваат грешки.

Некои лекови може да имаат hCG во нив или на друг начин да го попречат тестот. За време на терапиите за плодност, на жената понекогаш ѝ се дава терапија со hCG. Ако учествувате во терапија со hCG, важно е да го прашате вашиот лекар колку долго по третманот треба да чекате пред да направите тест за бременост.

Некои медицински состојби, како што се некои видови на рак или трофобластични заболувања, може да предизвикаат лажно позитивен резултат на тест за бременост.

Исто така, некои жени произведуваат ниски нивоа на hCG кога не се бремени, иако тоа е многу ретко.

Биохемиска бременост

Можно е да се добие позитивен резултат на тест за бременост, а потоа менструалниот циклус продолжува нормално, без други знаци на бременост. Ова може да биде последица на „биохемиска бременост“, кога ќе дојде до зачнување, но има ран спонтан абортус. Биохемиските бремености се нешто почести кај новите мајки.

Разјаснување на лажно позитивен тест

Прочитајте ги и следете ги упатствата за тестот за бременост внимателно за да избегнете лажни позитиви. Исто така, мудро е да разговарате со вашиот лекар за тоа дали некои лекови што ги користите сега или сте ги користеле неодамна може да го предизвикаат проблемот. Во принцип, секогаш е најдобро да разговарате со вашиот лекар или да почекате неколку дена и да направите уште еден тест за да потврдите позитивен резултат.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Здравје

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Read more

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Read more

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе