Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Дали некогаш сте се запрашале зошто е забрането да се смеете на фотографијата за пасош?

Сите нови пасоши во себе содржат чип во кој се сместени биометриски информации за вас кои се изведени од фотографијата, а баш тие се главната причина поради која на фотографијата за овој документ е забрането да се смеете или пак да носите очила за вид или за сонце.

Фотографијата на пасошот се скенира и клучните карактеристики на вашето лице како што се одалеченоста помеѓу очите, од врвот на носот до брадата итн. по што се користат за генерирање на т.н. математички мапи.

Сè што ги нарушува или сокрива тие мапи како носење очила за сонце или широка насмевка, ја намалува ефективноста од користењето на алгоритмот. Ова е причината поради која е забрането да се смееме на фотографијата за пасошот.

Тагови
реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Read more

Погледнете што може да направи камера од 3.200 мегапиксели

Read more

Чек дис аут

Подемот и падот на Ден Билзеријан – Кралот на Instagram

Read more

За спомен од корона - поштенски марки од тоалетна хартија

Read more

Нов Гинисов рекорд за најголема фонтана

Read more

Јапонски морбиден изум: Тросед кој се претвора во ковчег

Read more

Магазин

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Подемот и падот на Ден Билзеријан – Кралот на Instagram

Читај повеќе

За спомен од корона - поштенски марки од тоалетна хартија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов Гинисов рекорд за најголема фонтана

Читај повеќе

Загадувањето на воздухот ја зголемува смртноста од КОВИД за 15 проценти

Читај повеќе

10 начини на кои пандемијата ќе ги промени луѓето и човештвото

Читај повеќе

Предлог за читање: „1984“ од Џорџ Орвел

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најмногу зеленеат од љубомора

Читај повеќе
  • play_arrow

Пробајте го најстариот рецепт за палачинки

Читај повеќе