Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Користењето на телефонот додека сте во тоалет всушност може да направи повеќе штета отколку добро, а една неодамнешна студија покажа дека телефоните се всушност двојно повалкани дури и од тоалетната школка.

Во последниве години, станавме сè повеќе зависни од нашите мобилни телефони - од користење на уредот за секојдневни задачи како што се утрински аларми, предупредувања во календарот и навигација до извор на постојана забава или одвлекување на вниманието.

Ова вклучува купување преку интернет додека гледате телевизија, гледање видеа во јавен превоз, па дури и скролање низ социјалните мрежи додека сте во тоалет. Последново може да изгледа како невина активност, но неодамнешното истражување откри дека многумина од нас би можеле да бидат изложени на штетни бактерии.

Студијата на Initial Washroom Hygiene во Обединетото Кралство откри „високо ниво“ на биолошка контаминација на повеќе од половина од паметните телефони. Тие открија дека просечниот паметен телефон има двојно повеќе од тоалетната даска, при што на еден е забележано шокантно ниво на контаминација од над шест пати повеќе (558%).

Наодите се засноваат на тестови со брис со аденозин трифосфат (АТП) и АТП биолуминисцентен читач, кој детектира нивоа на биолошки живот кои не се видливи за човечкото око. Анализата на резултатите покажа дека повеќе од половина (52%) од телефоните се оние што експертите би ги опишале како „силно контаминирани“ со микробна контаминација.

Заедно со вежбата за земање брис, спроведена била анкета на повеќе од 2.000 испитаници за да се откријат навиките на населението. Ова откри точно зошто нашите телефони се толку контаминирани: секој четврти возрасен во ОК признал дека никогаш не го чисти својот паметен телефон. Згора на тоа, 59% признале дека ги користеле своите телефони додека биле во бања или тоалет.

Коментирајќи ги резултатите, Џејми Вудхол, менаџер за технолошки иновации во Initial Washroom Hygiene, рече: „Нашите телефони се вообичаен резервоар за потенцијално штетни патогени и знаеме дека луѓето имаат тенденција да ги користат додека го посетуваат тоалетот. Ова е особено алармантно ако се земе предвид дека до 80% од сите инфекции се пренесуваат со допир“.

Тој истакна дека хигиената на рацете е од витално значење и треба да се води сметка.

реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

Здравје

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Read more

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Read more

Постојано сте гладни? Телото всушност ви испраќа сигнал итно да промените една навика

Read more
 

Магазин

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе

Откријте ги помалку познатите ерогени зони за фантастичен секс

Читај повеќе

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Читај повеќе

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Читај повеќе

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Читај повеќе

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Читај повеќе