11 книги за кои луѓето најчесто лажат дека ги прочитале

За да се истакнат во општеството, многумина тврдат дека уживале во дела што всушност не ги прочитале. Ова се насловите за кои станува збор.

За да се претстават пред општеството како поинтелигентни, повеќе од 60% од луѓето тврдат дека читале одредени книги. Истражувачки тим анкетирал околу 2.000 Англичани за тактиките што ги користат за да им изгледаат попаметни на другите и дошол до интересни резултати.

Дури 42% од луѓето се потпираат на телевизиски адаптации или синопси и скратени верзии на книги кои можат да се најдат на интернет кога зборуваат за дело што не го прочитале. Половина од возрасните учесници во истражувањето признале дека најмногу не читале од книгите на нивните полици, додека 3% луѓе кријат какви книги и списанија навистина читаат.

Најчесто тоа се следниве наслови:
 • „1984“, Џорџ Орвел
 • „Војна и мир“, Лав Толстој
 • „Ана Каренина“, Лав Толстој
 • „Големите очекувања“, Чарлс Дикенс
 • „Ловецот во 'ржта“, Селинџер
 • „Патување во Индија“, Форестер
 • „Господарот на прстените“, Толкин
 • „Да се убие птицата подбивница“, Харпер Ли
 • „Злосторство и казна“, Достоевски
 • „Гордост и предрасуди“, Џејн Остин
 • „Џејн Ер“, Шарлот Бронте

Често се уште и „Библијата“, „Одисеја“, „Оркански височини“ и „Дневникот на Ана Франк“.

Зошто овие конкретни книги се на списокот и каква корист добиваме од тврдењето дека сме читале дела што никогаш не сме ги ни отвориле?

Одговорот е едноставен: ова се класици, сложени и обемни книги кои ви дозволуваат да се истакнете во општеството или да се вклопите во интелектуалните кругови.

Тагови
реклама

Царот е гол! Русите бегаат, сојузниците го напуштаат, пријателите се зафатени со други работи

Read more

Кој е ризикот ако возите со премногу ниски вртежи?

Read more

Грција, Косово и Русија ја спасија Македонија: Во ЕУРО 2024 квалификациите сме во барабан 4

Read more

Ден пред експлозиите на Северен поток биле видени мистериозни дронови

Read more

Живот

Расте продажбата на книгата за Нострадамус откако ја предвиде смртта на Елизабета

Read more

Три хороскопски знака ќе имаат неверојатна среќа со пари во октомври

Read more

Четири совети како облеката да не мириса на влага и мувла

Read more

Пет работи кои натпросечно интелигентите луѓе ги прават поинаку

Read more
 

Магазин

 • play_arrow
 • filter

Северина се проба како манекенка, прошета на модната писта во Сплит

Читај повеќе

Расте продажбата на книгата за Нострадамус откако ја предвиде смртта на Елизабета

Читај повеќе

Прехранбени додатоци кои имаат најлош ефект врз шеќерот во крвта

Читај повеќе

Стар италијански специјалитет: Ризото со тиква

Читај повеќе

Три хороскопски знака ќе имаат неверојатна среќа со пари во октомври

Читај повеќе
 • play_arrow

Нова играчка за богаташи: Јахта што изгледа како палата на вода

Читај повеќе

Како да топите повеќе калории додека вежбате?

Читај повеќе

Сируп против кашлица од ловоров лист: Го олеснува дишењето и го подобрува имунитетот

Читај повеќе

Кој леб е најздрав?

Читај повеќе