138 нови случаи, 7 починати и 144 оздравени од COVID-19

Во последните 24 часа се направени 1.621 тестирања, а регистрирани се 138 нови случаи на COVID-19.

Во:

- Скопје 47
- Куманово 17
- Дебар 10
- Штип 16
- Прилеп 2
- Тетово 2
- Велес 5
- Битола 5
- Охрид 2
- Кавадарци 1
- Гостивар 10
- Крива Паланка 1
- Кочани 5
- Пробиштип 1
- Демир Хисар 1
- Македонски Брод 6
- Виница 2
- Кратово 1
- Кичево 3
- Ресен 1

Починати се 7 лица, две пациентки од Скопје (64 и 67 години), пациентка од Македонски Брод (53г.), пациентка од Кичево (41г.), пациент од Битола (27г.), пациент од Дебар (78г.) и пациент од Штип (64г.). Шест пациенти се починати во болнички услови, а еден вонболнички.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 144 оздравени пациенти од:

- Скопје 105
- Штип 9
- Прилеп 2
- Тетово 4
- Велес 1
- Битола 5
- Гостивар 1
- Кочани 4
- Пробиштип 1
- Демир Хисар 2
- Берово 1
- Кичево 7
- Ресен 2

Досега во земјата се направени вкупно 103.938 тестирања на COVID-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10.891, бројката на оздравени пациенти е 6.698, на починати е 493, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.700.

реклама

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Read more

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Read more

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Read more

Секси калчо (II дел)

Read more

Македонија

Кратово без активни случаи на COVID-19, најмногу во Скопје 684

Read more

Променливо облачно со пороен дожд и засилен ветер

Read more

Мицкоски: Новиот пакет мерки нема донесе ништо добро, туку дополнително ќе ја продлабочи кризата

Read more

Дневен корона биланс: 3 починати, 148 новозаразени и 65 излекувани

Read more

Вести

Со „Чао пријатно“ вечерва почнува Фестивалот на комедијата „Гола месечина“

Читај повеќе

Нов скандал на Трамп: Не плаќал данок за 10 од изминатите 15 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Читај повеќе

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнуваа во Белата куќа

Читај повеќе

Кратово без активни случаи на COVID-19, најмногу во Скопје 684

Читај повеќе

Променливо облачно со пороен дожд и засилен ветер

Читај повеќе

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Читај повеќе

Мицкоски: Новиот пакет мерки нема донесе ништо добро, туку дополнително ќе ја продлабочи кризата

Читај повеќе

На референдум Швајцарците одбија да се затворат кон ЕУ

Читај повеќе