8 фасцинантни факти за октоподите

Со нивните луковични мантии, превиткувани раце и облаци мастило, не е ни чудо што октоподите - од Кракен до Урсула во „Малата сирена“ - со векови го инспирирале фолклорот. Но, во реалноста, овие цефалоподи се паметни, љубопитни и полни со личност.

Фотографот Дејвид Литшвагер од National Geographic поминал неколку недели во лабораторијата на Роџер Ханлон во Вудс Хол, Масачусетс и во лабораторијата на Ана Ди Космо на Универзитетот „Федерико II“ во Неапол, Италија, каде што документирал октоподи како ја менуваат бојата и текстурата на нивната кожа, како одбираат оброци и ги истражувале на нивните живеалишта. Научил дека нивната кожа е чувствителна на светлина и дека можат да вкусат и „мирисаат“ со нивните 8 раце, на кои секоја може да има стотици цицалки. „Можете ли да замислите како може да биде тоа“, прашува тој, „да имате кожа што може да гледа и 1.600 јазици и носови? Истражувањето на околу 300 видови октоподи нуди придобивки од разбирањето на еволутивното потекло на човечкиот мозок до замислувањето на вонземска форма на интелигенција.

Вид со висока резолуција

Цефалоподите, како и луѓето, имаат очи слични на камера кои ја фокусираат светлината со леќа. Октоподот со две точки го добил своето име по очелите, или блескавите сини дамки, кои се лажни очи за да ги запрепастат предаторите што се приближуваат блиску; вистинските очи се над нив.

Силна рачна тактика

Рацете на октопод се наведнуваат, се протегаат, се искривуваат и се собираат, помагајќи им да одат, да пливаат, да придвижуваат предмети и да го покорат пленот. Комбинацијата на мускули, нерви и силни пијавки нуди модел за инженерите кои градат меки роботски раце.

Брза камуфлажа

Мозокот испраќа нервни сигнали до специјални вреќички исполнети со пигмент и мускулни снопови во кожата за веднаш да ја променат бојата, моделот и текстурата на октоподот за да се вклопат во неговата околина, како што се растенија, карпи или корали.

Улови од потомство

Околу 50 калифорниски октоподи со две точки пливале во сад во едната лабораторија што ја посетил фотографот. Женките обично произведуваат 300 јајца и ги чуваат околу еден месец пред да умрат. Повеќето октоподи со две точки живеат околу една година.

Се крие на видно место

Помалку од еден час по раѓањето, на ѕидот на резервоарот се собрал октопод со две точки. Пронајдени во крајбрежни води до 50 стапки длабочина, октоподите со две точки претпочитаат карпести гребени и корнизи со мали пештери за да ги користат како дувла.

Откривање вечера

Научниците скриле рак за да видат дали октоподот може да го лоцира пленот без да го види. Воден од хемиски рецептори и рецептори за допир во своите пијавки, октоподот успеал да го пронајде ракот и да го извлече од куполата за да го добие својот оброк.

Претпочитан плен

Хранејќи се со различни риби, мекотели и ракови, октоподите не се пребирливи, но имаат омилена храна. Кога на еден женски обичен октопод му се нудела кутија со мида, сардела и школка, секој пат одел по сарделата.

Суперпаметни

Со стотици милиони неврони, октоподите покажуваат низа сложени однесувања. Тие решаваат загатки, бегаат од лавиринти, па дури и можат да сонуваат. Сепак, како станале толку паметни, останува еволутивна мистерија на која научниците работат на разоткривање.

Тагови
реклама

Вести

Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Read more

Ray-Ban Meta очилата можат да прикачуваат фотографии директно на Instagram

Read more

Кина ќе претвора кујнски отпад во гориво за бродови

Read more

Како воздушните турбуленции создаваат опасност на небото?

Read more
 

Гик

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Читај повеќе
  • filter

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Читај повеќе

Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Читај повеќе

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Читај повеќе

Ray-Ban Meta очилата можат да прикачуваат фотографии директно на Instagram

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Читај повеќе

Кина ќе претвора кујнски отпад во гориво за бродови

Читај повеќе

Како воздушните турбуленции создаваат опасност на небото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Игрицата The Precinct е како GTA, но играчите имаат улога на полицајци

Читај повеќе