Актерката Амра Прутина ненадејно почина на 37-годишна возраст

Актерката од Мостар, Амра Прутина почина ненадејно на 37-годишна возраст.

Вработените во Младинскиот театар Мостар ја потврдија тажната вест со емотивен пост на Facebook.

„Веста дека нашата Амра Прутина ја напуштила животната сцена во бесконечните пространства на невидливите сцени на вечноста, нè остави во шок, немаме зборови. Амра порасна во нашиот театар и постигна забележителни резултати вградувајќи се со целото свое битие во еМТееМ, што таа го прифати и сакаше како нејзин вистински дом, а ние неа како некој што ни е роднина. Почина ненадејно, на 37-годишна возраст, на возраст кога очекувавме најмногу од неа, но смртта беше побрза“, напишаа тие.

Амра е родена на 4 август 1984 година. Студирала глума на Катедрата за драмски уметности на Факултетот за хуманистички науки во Мостар. Учествувала на работилници и глумела во бројни претстави, како што се „Мимар“, „Ќелавата пејачка“, „Антигона“, „Современ мит“, „Станица Титаник“.

Добитник е на бројни награди. Меѓу другите, таа во 2007 година доби награда за дискретно водење на драмско-педагошкиот процес што резултира во радоста на детската игра во претставата „Славејот“ од Детското драмско студио eMTeeM на 10. Фестивал на детски театар БиХ во Грачаница.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Филм & ТВ

Најлошите филмови снимени според бестселери

Read more

Никол Кидман непрепознатлива за новата улога во серијата „Roar“

Read more

По 21 година, Македонија се враќа во Венеција со „Вера сонува за морето“

Read more

Овој филм на Netflix има 75 милиони прегледи за помалку од еден месец

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Почина Дасти Хил, басистот на Зи-Зи Топ

Читај повеќе
  • play_arrow

Најлошите филмови снимени според бестселери

Читај повеќе

Никол Кидман непрепознатлива за новата улога во серијата „Roar“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

„Чувај ме“ е новата песна на култниот македонски бенд „Д.Н.О“

Читај повеќе

По 21 година, Македонија се враќа во Венеција со „Вера сонува за морето“

Читај повеќе
  • play_arrow

Уште еднаш, овојпат без солзи: „Архангел“ се поезијата на Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Овој филм на Netflix има 75 милиони прегледи за помалку од еден месец

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен тизерот за последната сезона на „La Casa de Papel“

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлерот за последната сезона на „The Walking Dead“ е прилично брутален

Читај повеќе