Amazon мора да го смени логото, премногу потсетува на Хитлер

Гигантот за онлајн трговија Amazon го претстави новото лого во јануари и веќе мора да го смени.

Причината? Премногу ги потсетува луѓето на Адолф Хитлер.

Логото претставено во јануари ја содржеше препознатлива стрелка на Amazon, но заедно со незгодно поставената сина налепница во горниот дел, сепак, изгледаше како мустаќите и насмевката на злогласениот нацистички лидер.

Компанијата што ја основа Џеф Безос наиде на многу негативни коментари, па беше донесена одлука да се смени обликот на сината налепница.

URL

Од Amazon за BBC изјавија дека логото прво било тестирано во неколку земји, па затоа решиле да го променат врз основа на повратните информации од корисниците.

URL
Тагови
реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Чек дис аут

Канадски пратеник заборави да ја исклучи камерата и се појави гол пред колегите

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Read more

Што доколку би спиеле цела зима како мечките?

Read more
 

Магазин

Палачинките на Лав Толстој

Читај повеќе
  • play_arrow

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Читај повеќе

Четири ситуации кои се совршени за секс

Читај повеќе

Канадски пратеник заборави да ја исклучи камерата и се појави гол пред колегите

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежби за грбни мускули и исправување на неправилно држење на телото

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Читај повеќе

Како до здрави очи кај лицата со дијабет и во услови на COVID-19?

Читај повеќе