Америка се спаси од банкрот

Американскиот претседател Џо Бајден и лидерот на републиканското конгресно мнозинство Кевин Мекарти постигнаа начелен договор по напорните преговори за зголемување на лимитот на јавен долг на САД од 31,4 илјади милијарди долари, со што се спречи банкрот на владата.

Договорот беше објавен без никакво славење, што покажува колку тешки биле разговорите и дека договорот допрва треба да се протурка низ Претставничкиот дом и Сенатот.

Бајден: Договорот е важен чекор напред, но е и компромис

„Само што разговарав телефонски со претседателот. По неколку месеци губење време и одбивање да преговара, денеска постигнавме начелен договор достоен за американскиот народ“, рече Мекарти.

„Договорот е важен чекор напред, но е и компромис. А тоа значи дека нема секој да го добие она што го сака. Тоа е одговорност на владеењето“, рече Бајден.

Договорот ќе го зголеми законскиот лимит на јавниот долг на САД, кој сега изнесува 31,4 илјади милијарди долари, за две години. Сè уште треба да се разработат некои детали, но Мекарти очекува законот да биде напишан во недела и би можел да се гласа во среда.

Тој за новинарите изјави дека договорот вклучува историско намалување на јавната потрошувачка и додаде дека нема да има нови даноци и нови владини програми.

Не беше постигнат договор за плафонот на државното задолжување

Доколку Бајден и Мекарти не постигнаа договор за зголемување на плафонот на националниот долг, кој моментално изнесува 31,4 илјади милијарди долари, Соединетите Американски Држави би можеле да се најдат во ситуација кога доцнат или не можат да ги исполнат своите финансиски обврски, без разлика дали се однесуваат на платите, пензиите, или компензација на нејзините доверители.

Според економистите, ова невидено сценарио би било синоним за голема рецесија и колапс на пазарот во САД, со можна „зараза“ која би се проширила на целата глобална економија.

Што сакаат републиканците и демократите?

Бајден, Мекарти и нивните тимови мораа многу внимателно да најдат компромис за да го поминат низ поделениот Конгрес, каде републиканците на Мекарти имаат мнозинство од Претставничкиот дом со 222-213, а демократите на Бајден го контролираат Сенатот со тесно мнозинство од 51-49.

Најтешко ќе биде да се задоволи десното крило на Републиканската партија, кое сака остри кратења на јавната потрошувачка, и левото крило на Демократската партија, кое, пак, би го намалило долгот со повисоки даноци за богатите и компаниите.

реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Бизнис

Доларот зајакна десетта недела по ред – ова не се случило 10 години

Read more

Русија забрани извоз на гориво, цената на нафтата скокна

Read more

Претседателот на УО на Шпаркасе банка – дел од Самитот за сина економија

Read more

Волстрит благо падна пред одлуката на ФЕД за каматните стапки

Read more
 

Вести

Како Руската православна црква регрутира шпиони низ парохиите низ САД?

Читај повеќе

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Читај повеќе

Бебе тешко повредено во градинка во Скопје

Читај повеќе

Шефот на сицилијанската мафија во кома, лекарите престанаа да го хранат

Читај повеќе

Доларот зајакна десетта недела по ред – ова не се случило 10 години

Читај повеќе

Активни шест пожари во околината на Прилеп и Битола

Читај повеќе

Попладне нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

Читај повеќе

Дете со мотор во Струга прегази девојче на улица

Читај повеќе