Америка се спаси од банкрот

Американскиот претседател Џо Бајден и лидерот на републиканското конгресно мнозинство Кевин Мекарти постигнаа начелен договор по напорните преговори за зголемување на лимитот на јавен долг на САД од 31,4 илјади милијарди долари, со што се спречи банкрот на владата.

Договорот беше објавен без никакво славење, што покажува колку тешки биле разговорите и дека договорот допрва треба да се протурка низ Претставничкиот дом и Сенатот.

Бајден: Договорот е важен чекор напред, но е и компромис

„Само што разговарав телефонски со претседателот. По неколку месеци губење време и одбивање да преговара, денеска постигнавме начелен договор достоен за американскиот народ“, рече Мекарти.

„Договорот е важен чекор напред, но е и компромис. А тоа значи дека нема секој да го добие она што го сака. Тоа е одговорност на владеењето“, рече Бајден.

Договорот ќе го зголеми законскиот лимит на јавниот долг на САД, кој сега изнесува 31,4 илјади милијарди долари, за две години. Сè уште треба да се разработат некои детали, но Мекарти очекува законот да биде напишан во недела и би можел да се гласа во среда.

Тој за новинарите изјави дека договорот вклучува историско намалување на јавната потрошувачка и додаде дека нема да има нови даноци и нови владини програми.

Не беше постигнат договор за плафонот на државното задолжување

Доколку Бајден и Мекарти не постигнаа договор за зголемување на плафонот на националниот долг, кој моментално изнесува 31,4 илјади милијарди долари, Соединетите Американски Држави би можеле да се најдат во ситуација кога доцнат или не можат да ги исполнат своите финансиски обврски, без разлика дали се однесуваат на платите, пензиите, или компензација на нејзините доверители.

Според економистите, ова невидено сценарио би било синоним за голема рецесија и колапс на пазарот во САД, со можна „зараза“ која би се проширила на целата глобална економија.

Што сакаат републиканците и демократите?

Бајден, Мекарти и нивните тимови мораа многу внимателно да најдат компромис за да го поминат низ поделениот Конгрес, каде републиканците на Мекарти имаат мнозинство од Претставничкиот дом со 222-213, а демократите на Бајден го контролираат Сенатот со тесно мнозинство од 51-49.

Најтешко ќе биде да се задоволи десното крило на Републиканската партија, кое сака остри кратења на јавната потрошувачка, и левото крило на Демократската партија, кое, пак, би го намалило долгот со повисоки даноци за богатите и компаниите.

реклама

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Бизнис

Цените на нафтата над 85 долари

Read more

Цените на нафтата растат втора недела по ред

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Read more
 

Вести

Се појавија нови сведоци во случајот со Данка Илиќ

Читај повеќе

Трамп има план за крај на војната во Украина

Читај повеќе
  • play_arrow

Се преврте рингишпил во БиХ: Има повредени деца, родителите ги извлекувале со голи раце

Читај повеќе

Бугарски политичар: Опасна е насоката во која политичкото раководство ја турка Северна Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна изградбата на најдолгиот подводен тунел во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Пропагандистот на Путин ја нарече Србија „последна к*рва“

Читај повеќе

Макрон: Ако победи екстремната десница на изборите, ќе има граѓанска војна во Франција

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавени првите снимки со Џулијан Асанж на слобода

Читај повеќе

Руски воен брод изведе вежби во Атлантскиот Океан

Читај повеќе