Американците успешно извадија F-18 авион потонат 2.900 метри во Медитеранот

Американски воен авион F-18 кој потона в море минатиот месец беше успешно изваден од длабочина од 2.900 метри.

Американската морнарица успешно го врати F-18 Super Hornet кој беше етикетиран за „изгубен на море“ поради „тешки временски услови“, откако борбениот авион беше разнесен од палубата на носач на авиони и потона илјадници метри под Средоземното Море.

Шестата флота на САД соопшти дека F/A-18E Super Hornet бил пронајден и вратен на површината во понеделникот, „повлечен од длабочина од приближно 2.900 метри“ од спасувачки нуркачки тим на морнарицата.

„Потрагата и вадењето траеја помалку од 24 часа, што е вистински доказ за посветеноста и способноста на тимот“, рече потполковник командант Мигел Луис, офицер за спасување во мисијата, додавајќи дека вадењето било направено „безбедно и ефикасно“.

Шестата флота соопшти дека леталото било донесено во „блиската воена инсталација“ и наскоро ќе биде транспортирано назад во Соединетите Држави.

Морнарицата првично извести дека еден Super Hornet кој се наоѓал на носачот на авиони УСС „Хари С. Труман“ бил „издуван од бродот“ поради „неочекуваното тешко време“ за време на мисијата за надополнување во Медитеранот на 8 јули. Тогаш беа објавени и неколку други детали за инцидентот, како и дека еден морнар добил „лесни повреди“ и дека останатите авиони на носачот „Труман“ останале во „целосна подготвеност“.

Истиот тип на борбен авион беше вклучен во несреќа во пустината Мохаве во Јужна Калифорнија на почетокот на летото, при што загина еден пилот на морнарицата. Починатиот пилот беше идентификуван како потполковник Ричард Булок од ескадрилата Strike Fighter со седиште надвор од поморската воздушна станица Лемур во Калифорнија, а официјални лица велат дека несреќата сѐ уште е под истрага.

реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Свет

Нагорно-Карабах по примирјето: Преговори без резултати и остри предупредувања до Азербејџан од ОН

Read more

Голем гаф во ОН: „Слава на Урината“ поздравна порака во центарот на Њујорк

Read more

Ердоган: Турција нема негативен став кон Путин и Русија

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more
 

Вести

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Читај повеќе

Објавен распоредот на настапи за утрешниот музички настан Здраво млади

Читај повеќе
  • play_arrow

Левица: Имаме куп Албанци народни херои, а улици се именуваат по фашистички колаборатори

Читај повеќе

Рама: Без преседан, Србија стана жртва

Читај повеќе

Стојанов им се закани на Македонците во Пустец: Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари

Читај повеќе

Нагорно-Карабах по примирјето: Преговори без резултати и остри предупредувања до Азербејџан од ОН

Читај повеќе

Корчагинци организираат хуманитарна претстава за спас на животот на младиот Марко

Читај повеќе
  • play_arrow

Голем гаф во ОН: „Слава на Урината“ поздравна порака во центарот на Њујорк

Читај повеќе

Ердоган: Турција нема негативен став кон Путин и Русија

Читај повеќе