Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Бил Гејтс мисли дека е Бог, дека го контролира Сончевиот Систем. Сака да ги рефлектира сончевите зраци и на тој начин да го спречи глобалното затоплување, вели водителот на американската телевизија Fox News, Taкер Карлсон.

Неговиот соговорник Мајкл Шеленбергер рече дека со тоа Гејтс може да предизвика „нуклеарна зима“.

Карлсон наведе дека последиците на експериментот кој го финансира Гејтс можат да бидат катастрофални за целиот свет.

- Бил Гејтс не е Бог. Тој е чуден, богат човек кој живее во Сиетл. Тој не ја поседува нашата планета, но се осудува да ја менува. Според Forbes, Френк Куч е главниот истражувач на неговиот проект и цитирам „не знае какви ќе бидат резултатите“. Ајде да експериментираме со светот, па ќе видиме што ќе се случи, вели Такер.

Неговиот соговорник, новинар и писател Мајкл Шеленбергер рече дека ваквата идеја е „луда“ и предупреди дека станува збор за многу неодговорен експеримент, пренесува Fox News.

Remote video URL

Тој додаде дека предлогот на научниците на Харвард е „идентичен на оној од кој се плашеле во 80-тите години – нуклеарна зима“.

Шеленбергер рече дека не знае какво влијание ќе има овој експеримент врз земјоделството.

Remote video URL
Тагови
реклама

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Во тек потрага по 39-годишниот Александар Черговски од Берово

Read more

Свет

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Израел: Засега не планираме прекин на огнот

Read more

Скандал во француската војска: Пукале кон пилот врзан за мета

Read more

Израелски амбасадор: Го признавме Косово под притисок на САД

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Читај повеќе

Израел: Засега не планираме прекин на огнот

Читај повеќе

Има светло во тунелот: Грција го регистрираше друштвото „Крсте Мисирков“ од Воден

Читај повеќе

Сијарто: Вашето место е во ЕУ, Унгарија ќе стори сѐ тоа побрзо да се случи

Читај повеќе

Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: Новозаразени 7,16% од тестираните, 16 починати

Читај повеќе

Пристигнаа 6.000 дози вакцини за имунизација на Граничната полиција, донација од Унгарија

Читај повеќе

Скандал во француската војска: Пукале кон пилот врзан за мета

Читај повеќе

„Да го поздравиш и да ми го бациш“ се враќа на репертоар во МКЦ

Читај повеќе