Анчелоти со неочекувана понуда до Модриќ

Станува сè појасно дека капитенот на хрватската репрезентација Лука Модриќ (38) на крајот на сезоната ќе го напушти Реал Мадрид по 12 години минати во клубот со кој постигна големи успеси, вклучувајќи дури пет титули во Лигата на шампионите.

Има многу шпекулации за неговата следна дестинација, а се споменува и враќање во Динамо и преселба во МЛС или Саудиска Арабија.

Некако малку се зборува за тоа Модриќ да ја заврши кариерата по ЕУРО во Германија, а The Athletic објави текст во кој сугерира дека такво нешто сепак може да се случи. Имено, Карло Анчелоти му понуди можност на Модриќ да му се приклучи на стручниот штаб во Реал Мадрид, доколку реши да се пензионира на крајот на сезоната.

Модриќ не рече „дефинитивно не“

„Анчелоти му понуди на Модриќ да му се приклучи на неговиот тим пред околу два месеци. Иако хрватскиот репрезентативец беше благодарен за можноста, тој првично ја одби. Сепак, извори запознаени со ситуацијата велат дека тоа не било ‘дефинитивно не’, сугерирајќи дека Модриќ допрва ќе го разгледа предлогот, додека се свесни дека играчот од средниот ред е сè уште гладен за натпреварување и дека приоритет му е да продолжи да игра.“

Како што беше случај од почетокот на сезоната, идејата за продолжување на договорот е најмалку веројатно сценарио, иако конечна одлука во овој момент нема.

The Athletic овој месец објави дека Модриќ допрва треба да донесе одлука за својата иднина, а извори блиски до играчот велат дека мислат дека тој не брза да донесе одлука.

„Неговиот план е добро да ја заврши сезоната и потоа да ужива во успешно Европско првенство со Хрватска“, пишуваат британските медиуми.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Фудбал

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Read more

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Read more

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Read more

Љоренте практикува палео диета

Read more
 

Спорт

Алкарас нема да ја брани титулата во Барселона

Читај повеќе

Конор МекГрегор се враќа во октагонот

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс играле 56 секунди подолго - НБА мораше да признае грешка

Читај повеќе

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Читај повеќе

Шампионката во трискок нема да го брани златото во Париз

Читај повеќе

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Читај повеќе

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ трагичар во шокантниот пораз на Денвер

Читај повеќе

Заврши регуларниот дел од сезоната во Евролигата

Читај повеќе