Англиски десерт со банана: Банофи пита без печење

Банофи питата е англиски деликатес кој името го добил токму од главните состојки банана и карамела (тофи), а бидејќи нејзината кора е направена од мелени бисквити, не се пече.

Тоа е десерт кој се прави брзо и лесно, па затоа е идеален дури и за почетници во кујната.

Потребни состојки:

  • 100 гр путер
  • 250 гр мелени бисквити

за филот:

  • 150 гр путер
  • 150 гр шеќер
  • конзерва слатко кондензирано млеко
  • 2 средни банани
  • 200 мл шлаг
  • рендано чоколадо (за декорација)

Подготовка:

Прво растопете го путерот на тивок оган и измешајте го со мелените бисквити. Потоа смесата притиснете ја во калапот и оставете ја во фрижидер да се стегне.

Во друг сад се изматете ги путерот и шеќерот, па ставете ги во тенџере заедно со кондензираното млеко и мешајте на тивок оган додека сѐ не се растопи, а потоа и згусне.

Прелијте ја смесата врз основата од калапот и оставете да се излади. Кога колачот ќе се стегне, исечкајте ги бананите и наредете ги. Изматете го шлагот и додадете го преку колачот. На крајот додадете рендано чоколадо за декорација.

Тагови
реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Рецепти

Пилешко со ароматични зачини готово за половина час

Read more

Со еден мал трик лава колачот секој пат ќе излезе совршено

Read more

Посно, лесно и брзо: Ориз со зеленчук

Read more

Рецепт за имунитет: Јунешко со зелка и целер

Read more
 

Магазин

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Читај повеќе

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Читај повеќе

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Читај повеќе

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Читај повеќе

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Читај повеќе
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Читај повеќе

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Читај повеќе

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе