Apple го одложи својот прв автомобил и се откажува од автономното возење

Apple уште еднаш ја одложи премиерата на својот прв модел на автомобил.

Долгоочекуваниот автомобил на Apple, познат и како Apple Car, нема да биде готов уште неколку години. Поточно, Apple одлучи да ја премести премиерата уште еднаш, сега од 2025 година во 2026 година, пренесува Bloomberg.

Дополнително, првиот модел на Apple можеби е иновативен, но спротивно на најавите, ќе го задржи класичниот волан и контролите. Имено, се чини дека нема да биде ништо од системот за автономно возење на ниво 5, кој за 2025 година лично го најави Кевин Линч, шефот за развој на автомобили под името Project Titan. И покрај тимот од околу илјада вработени и годишниот буџет од една милијарда долари, технологијата се чини дека не е готова, па амбициите стивнаа.

Наместо тоа, автомобилот ќе има поедноставен систем за автономно возење што ќе овозможи возилото да се вози автономно на автопат. Малку неочекувано, бидејќи претходно се зборуваше дека технологијата е повеќе или помалку подготвена и дека автомобилот ќе има целосно функционален систем за автономно возење од највисоко ниво. Се споменуваше дури и автомобил како Canoo со свртени седишта и без класични контроли на воланот.

Apple го разви компјутерот Denali, чиј процесор нуди перформанси четири пати побрзи од најдобриот постоечки чип. Системот на Apple користи облак технологија за вештачка интелигенција која се потпира на веб-услугите на Amazon за хостирање. Секако, автомобилот ќе биде опремен со камери, радари и лидар.

Производителот сè уште бара партнер кој би бил подготвен да обезбеди поддршка во форма на платформа. Исто така, последниот автомобил се очекува да има цена под 100.000 долари, што ќе го направи конкурентен со автомобили како Mercedes EQS и Tesla Model S.

реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Авто новости

Познати финалистите за наградите Светски автомобил на годината

Read more

Колку повеќе гориво ви троши автомобилот на минусни температури?

Read more

BMW не се откажува: „Бубрезите“ уште повеќе ќе растат

Read more

Ferrari најави 4 нови модели за годинава

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Познати финалистите за наградите Светски автомобил на годината

Читај повеќе

Колку повеќе гориво ви троши автомобилот на минусни температури?

Читај повеќе
  • play_arrow

BMW не се откажува: „Бубрезите“ уште повеќе ќе растат

Читај повеќе

Ferrari најави 4 нови модели за годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се чува и вози автомобил на -50°C?

Читај повеќе

Golf двојка се шитна за рекордни 87.000 долари

Читај повеќе

BMW и Volkswagen објаснија зошто се против стандардот Euro7

Читај повеќе

Бонус од 13.500 евра за работниците во Ferrari

Читај повеќе

Како се покажа Tesla Model S во зимски услови?

Читај повеќе