Артета: Не ме споредувајте со Пеп

Предводникот на Арсенал смета дека сѐ уште е рано да го споредуваат со Пеп Гуардиола кој има постигнато премногу во однос на него.

Микел Артета ги отфрли тврдењата дека тој и Френк Лампард можат да бидат наредните Жузеп Гуардиола и Јирген Клоп. Токму Артета и Лампард в сабота ќе се сретнат во финалето од ФА Купот надевајќи се дека ќе дојдат до првиот трофеј во своите тренерски кариери.

„И двајцата сме млади, двајцата се трудиме да си го пронајдеме вистинското место, така да не би сакал да ме споредуваат со Пеп, ниту пак со Клоп“, вели Артета.

Потоа се осврна и на својот противник со кого утре од 18:30 часот на „Вембли“ го чека важна пресметка.

„Френк како играч беше класа. Мислам дека тоа што можеше да игра на врвно ниво долг период и тоа на така важна позиција во голем клуб покажува колку само беше неверојатен. Како тренер, после Дерби Каунти покажа дека е амбициозен и го поседува оној прав начин за охрабрување на играчите“.

Како играч Артета двапати го освои ФА Купот, исто така со Арсенал. Триумф утре ќе биде значаен чекор напред во неговата кариера.

„Освојувањето титули го разработува моторот на тимот. Генерира моменти кога заеднички правите нешто кое буди емоции. Ги зближува сите, создавате спомени, има многу работи во освојувањето трофеј кои се толку многу позитивни за тимот, а кога се наоѓате среде процес на создавање на тимот дури и е премногу важен настан. Пред нас е огромна шанса, па ајде да ја искористиме“, завршува баскискиот стратег.

реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Фудбал

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Официјални состави: ПСЖ без Мбапе почнува против Аталанта

Read more

Де Роон ќе дели пица во Бергамо ако ја освои ЛШ

Read more

Шестмина позитивни во Атлетик

Read more

Спорт

Болидот на Фетел ќе добие нова шасија за шпанското Гран при

Читај повеќе
  • filter

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Читај повеќе

Официјални состави: ПСЖ без Мбапе почнува против Аталанта

Читај повеќе

Де Роон ќе дели пица во Бергамо ако ја освои ЛШ

Читај повеќе

Шестмина позитивни во Атлетик

Читај повеќе

Алушовски: Во Струга не одиме само да се проверуваме, туку да победиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Читај повеќе

Гасперини: Нејмар? Ќе го натераме тој да се брани од нас

Читај повеќе

Извлечени двојките за новата сезона во Вторите лиги

Читај повеќе