Австрија уште построго: Од 25 јануари сите мора да носат FFP2 маски

Австрија воведе построги правила за социјално дистанцирање и носење маски, а локдаунот е продолжен до 7 февруари. Себастијан Курц рече дека се надева дека ситуацијата ќе се врати во нормала до летото.

 

„Новите правила не прават никого среќен и сите се сè само не популарни, но сепак се неопходни, дури и ако на сите им е веќе преку глава“, рече Курц вчера.

Од 25 јануари, Австријците ќе мора да носат маски FFP2 (исто како KN95, N95 или P2 во другите делови на светот) во супермаркети, аптеки, бензински пумпи и на јавен превоз. Се смета дека маските FFP2 нудат подобра заштита од ширење на инфекции во воздухот отколку поевтините хируршки маски за еднократна употреба.

„FFP2 маските што во моментов се продаваат во аптеките ќе бидат достапни по пониска цена во супермаркетите“, изјави министерот за здравство Рудолф Аншобер.

Луѓето сега ќе треба да бидат оддалечени два метра, наместо еден метар.

Курц рече дека одлуката за воведување построги правила е донесена поради новиот вид на коронавирус откриен во Велика Британија кон крајот на минатата година, но и затоа што треба да се запре ширењето на коронавирусот.

Би било несовесно да се ублажат ограничувањата сега, рече Курц, изразувајќи надеж дека со кампањата за имунизација, Австрија ќе се врати во „целосно нормално“ налето.Веста за построгите правила дојде еден ден откако околу 10.000 луѓе, многумина без маски, маршираа низ Виена, протестирајќи против блокирањето.

Медицинските власти вчера регистрираа 1.267 нови случаи на COVID-19 во Австрија, од кои 281 во Виена.

Според владата, од почетокот на пандемијата досега имало 388.719 случаи и 7.082 смртни случаи од коронавирусот во земјата.

реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Свет

Животот во Австралија постепено се враќа во нормала

Read more

СЗО: Договорите на богатите земји го загрозуваат Ковакс

Read more

Навални префрлен во затворска колонија надвор од Москва

Read more

Кралицата Елизабета ги повика Британците да се вакцинираат

Read more
 

Вести

Во Хрватска потврдени два случаи на јужноафриканскиот сој

Читај повеќе

Следните неколку дена ќе се знае кога ќе пристигнат кинеските и руските вакцини, најави Филипче

Читај повеќе

Од утре пониски температури од 7 до 10 степени

Читај повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Визбегово, повредени четири лица

Читај повеќе

Од понеделник почнува првата фаза на пописот

Читај повеќе

Мицкоски позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Претрес во Битола, запленет амфетамин, приведено едно лице

Читај повеќе
  • play_arrow

Животот во Австралија постепено се враќа во нормала

Читај повеќе
  • play_arrow

Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам на највисоко ниво

Читај повеќе