Автобус изрешетан со „калашников“ во Косово, загинаа двајца тинејџери и возачот

Најмалку три лица загинаа синоќа во престрелка што се случила околу 19 часот во близина на селото Глоѓане во општина Дечани на Косово и Метохија.

Според албанските медиуми, во престрелката загинал возачот на автобусот кој сообраќал од Ѓаковица за Дечани, а загинале и двајца млади, девојката Г.М. и младичот Љ.Х. на возраст од 17 и 18 години.

Тинејџерката Г.М. била средношколка по медицина. Нејзина роднина рече дека девојчето сонувало да стане лекар. „Имаше 17 години, учеше во медицинско училиште и се враќаше од школо. Тоа беше училишниот возен ред, се враќаше. Како и секој ден, со автобус, како и сите ученици“, рече таа.

На официјалната веб-страница на средното економско училиште „Кадри Кусари“ во Ѓаковица, објавено е дека Љ.Х, ученик од ова училиште, е еден од убиените при нападот на автобусот во Глоѓан, јавува Kljan Kosova.

Remote video URL

Има ранети

Сељман Бериша од Центарот за семејна медицина во Дечани констатирал смрт на три лица. Тој изјави дека на три лица околу 19 часот и 35 минути им била укажана прва помош и дека се испратени во Пеќ.

„Околу 19:45 часот дежурниот лекар излегол на местото на настанот, каде е констатирана смрт на возачот на автобусот и двајца ученици од Глоѓане. Во моментов двајца повредени се во болницата во Пеќ и еден во Дечани. Имаме нема други информации“, изјави Бериша за Т7.

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како повеќе ранети пристигнуваат во болницата во Пеќ.

„Возачот починал на лице место, учениците починале во болница“, изјави градоначалникот на Дечани, Баским Рамосај.

„Шокиран сум и тажен од криминалниот напад во Глоѓан, во кој животот го загубија три лица“, рече Рамосај.

„Нашето најискрено сочувство до семејствата кои ги загубија своите најблиски, со вас сме во овие тешки моменти за сите нас“, рече градоначалникот на Дечани.

Тој додаде дека автобусот ги возел учениците од Ѓаковица до Дечани.

Remote video URL

Маскирани напаѓачи пукале во автобусот?

Во текот на вечерта полицијата соопшти, како што пишува Kosovo Online, неколку маскирани лица го нападнале автобусот.

Но, малку подоцна се појавија нови информации. Заменик-директорот на регионалната полиција во Пеќ, Ветон Елшани, рече дека се сомнева дека едно лице го нападнало автобусот.

Ниту една можност не е исклучена, а потрагата по напаѓачот или напаѓачите е во тек. Kosovo Online јавува дека автобусот бил изрешетан со „калашников“.

Се огласи претседателката на Косово

Косовската претседателка Вјоса Османи се огласи по нападот.

Османи на Facebook напиша дека нападот на автобусот е удар врз безбедносната наредба на Косово. Како што наведе таа, безбедноста на граѓаните е приоритет и нема да се откаже од таа мисија.

„Шокантна вест за злосторството во Глоѓан, во кое според досегашните податоци три лица го загубија животот, а едно е повредено. Изразувам искрено сочувство до семејствата на загинатите, а на ранетите им посакувам брзо закрепнување“, напиша Османи.

Српските медиуми пишуваат дека пукал млад човек кој бил исфрлен од автобусот. Приказната не е потврдена.

Мотивот за овој напад сѐ уште не е познат. Но, Novosti синоќа објави дека можен мотив е одмазда. Како што пишува овој српски весник, имало само еден напаѓач. Како што пишуваат, нагласувајќи дека се работи за непотврдена приказна, еден од патниците бил исфрлен од возачот и кондуктерот бидејќи ги малтретирал девојките. Потоа тој зел „калашников“, го пресретнал автобусот и почнал да пука. Приказната не е потврдена.

Доцна вечерта реагираа косовските власти. Велат дека сѐ уште не можат да зборуваат за бројот на сторителите и дека истрагата се води во повеќе насоки.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Регион

Борисов: Има теми за кои двете страни мора да направат компромис

Read more

Во Бугарија од четврток со задолжителен негативен ПЦР тест

Read more

Вирусолог од Србија: Омикрон веројатно води до крај на коронавирусот

Read more

Од 5 септември цените во Хрватска ќе бидат во куни и во евра

Read more
 

Вести

Борисов: Има теми за кои двете страни мора да направат компромис

Читај повеќе

Австралија нуди сезонски работни места за туристи и студенти од странство

Читај повеќе

Светиот крст во Скопје посветен на сите учесници во церемонијата за Богојавление

Читај повеќе

Следува влажен и студен бран со снег и голомразица

Читај повеќе

Приведено лице по распишана потерница за доиздржување казна затвор

Читај повеќе

СЗО: Да не се залажуваме, далеку сме од крајот на пандемијата

Читај повеќе

Оваа година крстот ќе биде положен во осветените води, но со ограничен број на луѓе

Читај повеќе

Влошена епидемиолошката состојба – расте бројот на новозаразени и на реинфекции

Читај повеќе

Најстудено во Маврови Анови, најмногу снег на Попова Шапка

Читај повеќе