Автомобилите на Peugeot ќе добијат гласовен асистент базиран на ChatGPT

Peugeot има намера да им понуди чет-бот со вештачка интелигенција на своите купувачи на автомобили во Франција, Германија, Италија, Шпанија и Обединетото Кралство, а потоа и пошироко во втората половина од годината.

Сè поголем број производители на автомобили, вклучително и Mercedes-Benz и Volkswagen, додаваат гласовни асистенти базирани на ChatGPT со цел да ја подобрат безбедноста на патиштата и да им помогнат на клиентите.

„Тоа е нова функција која ви овозможува да ги контролирате системите на автомобилот додека ги држите рацете на воланот и гледате на патот. Тоа ќе ни помогне да одговориме на различни прашања и теми“, вели Жером Мишерон, директорот за производи на Peugeot.

Кога возачот ќе го активира гласовниот асистент OK Peugeot, тој ќе може да одговара на различни прашања, од навигација до интеракција со патниците на различни теми со помош на разговорна вештачка интелигенција.

Mercedes-Benz е првиот производител на автомобили што во јуни им понуди верзија на ChatGPT на американските клиенти како дел од тримесечниот бета тест. Компанијата ги користи наодите за да ја подобри технологијата пред да ја понуди на други пазари.

Volkswagen го демонстрираше својот нов гласовен асистент врз база на ChatGPT на новиот електричен седан ID.7 минатиот месец за време на CES во Лас Вегас. Овој асистент ќе стане стандарден во многу модели на Volkswagen почнувајќи од вториот квартал на оваа година.

Тагови
реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more
25 февруари 1944, Бугарите го ликвидираа Кузман Јосифоски - Питу

25 февруари 1944, Бугарите го убиле херојот Кузман Јосифоски - Питу

Read more

Авто новости

Mercedes издаде предупредување за 250.000 возила

Read more

Citroen тргна во технолошка офанзива: Претставен хибридниот C4 X

Read more

Што носи новиот BMW M5?

Read more

Возач со 9 животи: За влакно избегна смрт двапати во неколку секунди

Read more
 

Автомобили

Mercedes издаде предупредување за 250.000 возила

Читај повеќе

Citroen тргна во технолошка офанзива: Претставен хибридниот C4 X

Читај повеќе

Што носи новиот BMW M5?

Читај повеќе
  • play_arrow

Возач со 9 животи: За влакно избегна смрт двапати во неколку секунди

Читај повеќе

Со кој автомобил ќе возите најдолго на „резерва“?

Читај повеќе
  • filter

Нов медитерански ветер во грб за електричната Cupra Born

Читај повеќе

Инвентивен шофер на денот

Читај повеќе

Црна кутија и алкотест стануваат стандардна опрема во Dacia

Читај повеќе
  • filter

Каде заврши најскапата регистарска табличка во светот?

Читај повеќе