Баерн за Вирц ќе го урне клупскиот рекорд

Баерн е заинтересиран за офанзивниот играч за врска Флориан Вирц (20), објави инсајдерот на Sky Sport, Флориан Плетенберг.

Вирц, играч на Баер Леверкузен, е еден од најголемите светски таленти, интерес за него покажува и Барселона. Плетенберг открива дека Вирц има желба да се пресели во Баерн, додека трансфер во странство моментално не е опција.

Вирц е на врвот на листата на желби на Баерн за 2024 или 2025 година, но неговиот евентуален трансфер зависи од останувањето или заминувањето на Џамал Мусиала и Томас Милер, чии договори важат до 2026, односно 2024 година.

Доколку клубот од Минхен одлучи да го донесе Вирц, Баер ќе бара 120-130 милиони евра. Баерн на тој начин би го соборил клупскиот рекорд за највисоко платено обештетување.

Во моментов најскап трансфер е тој на Хари Кејн кој со бонуси може да достигне 110-115 милиони евра.

Вирц во 2020 година пристигна во јуниорскиот тим на Баер. Сезонава постигна 6 и асистираше за 10 гола на 18 настапи за неговиот тим кој е на првото место во Бундеслигата под водство на тренерот Шаби Алонсо.

Тој веќе има 14 настапи за германската репрезентација, а Transfermarkt неговата вредност ја проценува на 85 милиони евра.

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Фудбал

Фудбалски „промашувања“ што се покажаа како голем успех

Read more

Не е лесно да си фудбалер во Шкотска

Read more

Заврши реновирањето на тревникот на Арената, Работнички прв ќе го сефтоса

Read more

Квинси Промес уапсен во Дубаи

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Фудбалски „промашувања“ што се покажаа како голем успех

Читај повеќе

Моментот кога Вестбрук ја скрши раката

Читај повеќе

Не е лесно да си фудбалер во Шкотска

Читај повеќе

Заврши реновирањето на тревникот на Арената, Работнички прв ќе го сефтоса

Читај повеќе

Квинси Промес уапсен во Дубаи

Читај повеќе

Холанд за малку ќе завршел во Наполи, Рајола го премислил Де Лаурентис

Читај повеќе

По 4 години забранетата репрезентација на Баскија ќе одигра натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Ракометарките убедливо поразени од Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Денвер ја доби репризата на ланското финале со Мајами

Читај повеќе