Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Blue Origin продаде билет за патување во вселената на аукција за 28 милиони долари.

Почетната цена на билетот за место во ракетата New Shepard, односно во капсулата, беше 4,8 милиони долари, но на крајот за само десет минути достигна 28 милиони долари.

Лансирањето е закажано за 20 јули и тоа ќе биде првата мисија на Blue Origin во која луѓе ќе патуваат туристички во вселената. Победникот на аукцијата ќе доживее микрогравитација во период од неколку минути, заедно со основачот на Blue Origin, Џеф Безос, неговиот брат Марк и уште еден патник.

Идентитетот на победникот на аукцијата ќе остане тајна во наредниот период.

Remote video URL

Ракетата New Shepard е дизајнирана да ја носи капсулата до работ на вселената, а капсулата нуди доволно простор за шест патници. За време на десетминутното патување, патниците ќе доживеат микрогравитација во период од три минути.

Безос на овој начин ќе го исполни својот сон.

Цената од 28 милиони долари за вселенски билет е скоро двојно пониска од цената на билетот за капсулата Crew Dragon на SpaceX. Само владини астронаути патувале до Меѓународната вселенска станица со оваа капсула, а првото приватно патување во орбитата се очекува оваа година. Четворица патници ќе поминат три дена во орбитата.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Вести

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Read more

Политичка трка за вселената: Што ќе биде „Окото на Саурон“ што го гради ЕУ?

Read more

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Read more

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Читај повеќе

Xbox Series X и S се најбрзо продаваните Xbox конзоли

Читај повеќе

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Читај повеќе

Политичка трка за вселената: Што ќе биде „Окото на Саурон“ што го гради ЕУ?

Читај повеќе

Google и Facebook воведуваат задолжителна вакцинација за вработените во САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Читај повеќе