Битиќи: Ќе треба да скратиме од пензиите и од оброците на студентите ако зголемиме плати во здравство и обвинителство

Зачестените протести и најави за нови протести за поголеми плати во здравството и судството не го менуваат значително ставот на вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Тој вели дека платите може да се зголемат, но доколку се понудат квалитетни услуги, а при тоа да се води сметка покачувањата да не нанесат штета на другите.

„Јас заедно со министерката за труд и социјална политика сме вклучени во скоро сите преговори со сите страни. И немаме никаков проблем да ги зголемиме платите и во здравство притоа ако имаме здравствени услуги соодветни за нашите баби и дедовци, родители, за нас самите. Немаме проблем да ги зголемиме платите и во судство и во обвинителство ако притоа граѓаните не чекаат по шест години за своите предмети за да им се реши судбината. Нема проблем, ќе решиме сѐ само да не биде на штета на другите. При тоа треба да не заборавиме, ако го зголемиме фондот за плати во здравство, во обвинителство, во судовите, ќе треба да скратиме од пензиите, ќе треба да скратиме од оброците за студентите, ќе треба да скратиме од книгите за учениците. Едноставно е, изборот е тој. Тоа се можностите“, вели вицепремиерот Битиќи.

За в петок протести најави Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженија на граѓани (УПОЗ). Протестот ќе биде пред Собранието оти тогаш пратениците ќе разговараат за Предлог-буџетот за 2024 година. Ќе протестираат вработените во судовите и обвинителствата, а синоќа и вработените во Фондот за здравство најавија дека ќе се приклучат. Поканети се и сите останати синдикати.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Македонија

Обдукцискиот наод за Вања сè уште не е изготвен и доставен до обвинителството

Read more

Левица: Никој не се грижи за бегалците од конфликтот во 2001 година

Read more

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Сончево и студено, попладне облачноста ќе се зголемува

Read more
 

Вести

Обдукцискиот наод за Вања сè уште не е изготвен и доставен до обвинителството

Читај повеќе

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Читај повеќе

Левица: Никој не се грижи за бегалците од конфликтот во 2001 година

Читај повеќе

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Читај повеќе

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Читај повеќе

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе