„Bohemian Rhapsody“ е најстар музички спот со милијарда прегледи на YouTube

Класикот „Bohemian Rhapsody“ стана песна со најстар музички спот со повеќе од милијарда прегледи на платформата YouTube.

Музичкото видео за еден од најголемите хитови на „Квин“ - „Bohemian Rhapsody“ – што беше објавено на YouTube каналот на бендот пред повеќе од една деценија, доби дигитален ремастер во чест на овој голем рекорд.

Оригиналниот спот беше од емисијата Top of the Pops од 1975 година.

Двајцата живи членови на бендот „Квин“, Роџер Тејлор и Брајан Меј, се здружија со Universal Music, YouTube и Google и отворија натпревар за надежни пејачи, танчари, визуелни уметници и музичари кои ќе се натпреваруваат да бидат дел од три нови музички спотови што ќе бидат објавени во текот на годината.

„Bohemian Rhapsody“ е прва песна објавена пред 90-тите што остварила ваква гледаност на YouTube.

„Gangnam Style“ на корејската ѕвезда Сај стана прва песна со милијарда прегледи на YouTube во 2012 година. Моментално рекордер е песната „Despasito“ на Луис Фонси со 6,3 милијарди прегледи.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

125 нови заразени со коронавирус, 46 се од Скопје

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Музика

Астронаутите на SpaceX слушале „AC/DC“ и „Black Sabbath“ при лансирањето

Read more

Брнабиќ: Exit ќе се одржи во август

Read more

Сиа го претстави новиот сингл „Together“

Read more

Скандал околу новиот хит на Аријана Гранде и Џастин Бибер

Read more

Сцена

Србите од 1 јули ќе може да одат во кино

Читај повеќе
  • play_arrow

[КАЈГАНА препорака] Зошто треба да ја гледате серијата „Blindspot“?

Читај повеќе

Кијану Ривс е „виновен“ за името на John Wick

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за трилер драмата „Run With The Hunted“

Читај повеќе
  • play_arrow

Емилија Кларк се враќа со хорор антологијата „Murder Manual“

Читај повеќе
  • play_arrow

„Total Recall“ слави 30 години, сите го паметат по една сцена

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто обожаваме да гледаме серии и филмови за криминалци?

Читај повеќе
  • play_arrow

Астронаутите на SpaceX слушале „AC/DC“ и „Black Sabbath“ при лансирањето

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за италијанската хорор серија „Curon“

Читај повеќе