УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Борусија лета на крилјата на чудесниот Норвежанец

Ерлинг Браут Холанд синоќа со два гола ја среди Севиља и ја одведе Борусија во четвртфиналето од европската клупска елита.

Можеби тимот од Дортмунд се мачи во Бундеслигата, но во Лигата на шампионите си обезбеди европска пролет.

Вчера на „Зигнал Идуна Парк“ стадионот во Дортмунд неговиот тим го пречека актуелниот шампион во Лига Европа, шпанска Севиља. Првиот натпревар на гостински терен заврши со триумф на Германците од 3:2, а на реваншот тимот од Андалузија повторно немаше решение за чудесниот Норвежанец.

Холанд во 35-тата минута на одлична асистенција на Марко Ројс го отвори резултатот носејќи ѝ на Борусија два разлика во вкупниот резултат (4:2).

Само што почна вториот дел, Норвежанецот постигна втор гол, но со ВАР му беше поништен поради фаул. Сепак, ВАР продолжи да работи, па судиите најдоа дека на фаулот во напад му претходел фаул на Жил Кунде кој го сопна токму Холанд во казнениот простор, па домашните добија пенал.

Пеналот всушност му го одбрани мароканскиот голман Боно, но одбраната беше поништена бидејќи Мароканецот прерано ја напушти гол-линијата, а во вториот обид за малку повторно ќе одбранеше.

Холанд го реализираше ударот од белата точка и го дуплираше водството, ставајќи крај на шансите на Севиља.

Следуваше неспортска реакција на Холанд кој му се ситеше на Боно за голот од вториот обид, за што и пожолте.

Андалузијците се вратија во игра во 64. минута кога Емре Џан го бутна со раце Лук де Јонг во шестнаесетникот, а Јусеф Ен Несири погоди од пенал.

Истиот играч длабоко во судиското надополнување погоди со глава по нафрлувањето на Иван Ракитиќ за колку Севиља да замине дома непоразена, но елиминирана со вкупни 5:4 од кои дури 4 гола ѝ даде чудесниот Норвежанец.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Фудбал

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Read more

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Read more

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Read more

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Read more
 

Спорт

Гонзалес: Ѓоковиќ ќе ги сруши сите рекорди, но нема да биде GOAT

Читај повеќе

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Читај повеќе

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Читај повеќе

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Читај повеќе

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Читај повеќе

Најдобриот голман во светот не е прв избор ни во својот клуб

Читај повеќе

Вечерва се доделува Златната топка: Кој ќе ја освои?

Читај повеќе

Јунајтед го назначи Рангник за привремен тренер

Читај повеќе