Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

До 90 проценти од британските бензински пумпи во големите англиски градови пресушија денеска, откако во панично купување се продлабочи кризата во синџирот на снабдување, предизвикана од недостаток на возачи на камиони, за што трговците на мало предупредуваат дека може да ја загрози петтата најголема светска економија.

Огромниот недостаток на возачи на камиони по Брегзит во Обединетото Кралство предизвика хаос во синџирите на снабдување во сѐ, од храна до гориво и зголеми бројни пореметувања и поскапувања во пресрет на Божиќ.

Само неколку дена откако владата на премиерот Борис Џонсон потроши милиони фунти за да спречи недостаток на храна поради зголемените цени на природниот гас и нуспроизводите на јаглерод диоксид, министрите постојано ги молат луѓето да се воздржат од паника.

Многу бензински пумпи се затворени

Но, вчера, десетици автомобили се наредија на бензинските пумпи низ целата земја, „голтајќи“ ги резервите и принудувајќи многу бензински пумпи едноставно да затворат. Пумпите во британските градови или беа затворени или имаа знаци дека нема гориво, велат новинарите на Reuters.

„50 проценти снемале гориво од вчера, некои дури и 90 проценти“, рече Брајан Мадерсон, претседател на Здружението на трговци со нафтени деривати, за Sky. Здружението на трговци со нафтени деривати (PRA) претставува независни продавачи на гориво кои сега сочинуваат 65 проценти од бензинските бензински пумпи во Обединетото кралство.

British Petroleum вчера соопшти дека скоро една третина од бензинските пумпи во Велика Британија останале без два главни типа на гориво, бидејќи паничното купување ја принуди владата да ги суспендира законите за конкуренција и да им дозволи на компаниите да работат заедно за да го ублажат недостатокот. Деловниот секретар Кваси Квартенг рече дека суспензијата ќе им овозможи на компаниите да споделуваат информации и да го координираат нивниот одговор.

„Овој чекор ќе и овозможи на владата да работи конструктивно со производителите на гориво, добавувачите, превозниците и трговците на мало за да се осигура дека прекините се сведени на минимум“, се вели во соопштението на деловниот сектор.

Владата објави план за издавање привремени визи за 5.000 странски возачи на камиони. Но, бизнис лидерите предупредија дека владиниот план е краткорочно решение и дека нема да се справи со акутниот недостиг на работна сила.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Ќерките на Анџелина Џоли ја засенија актерката на црвениот тепих

Read more

Бизнис

Facebook се распаѓа одвнатре: Дали ќе ја научи лекцијата, ќе пропадне или ќе продолжи како да не било ништо?

Read more

Сноуден ги нападна Facebook и Apple и предупреди: Сакаат да имаат што повеќе информации за нас

Read more

Британија или Северна Кореја? Картонски зеленчук на полиците во супермаркетите

Read more

Нафтата поскапува седма недела по ред

Read more
 

Вести

Ердоган се откажа од протерување на 10 западни амбасадори

Читај повеќе

Moderna тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и безбедна за деца

Читај повеќе

Кина почнува со вакцинирање на деца од три години против COVID-19

Читај повеќе

Влада: Вклучен и вториот блок на РЕК Битола, граѓаните нема потреба да стравуваат

Читај повеќе

135 нови случаи на COVID-19 од 1.514 тестирања

Читај повеќе

Facebook се распаѓа одвнатре: Дали ќе ја научи лекцијата, ќе пропадне или ќе продолжи како да не било ништо?

Читај повеќе

Рокот за поднесување ДДВ-4 продолжен до 27 октомври

Читај повеќе

Медиумите не го прекршиле Изборниот законик при известувањето во првиот изборен круг

Читај повеќе

Меркел ја призна нејзината најголема корона-грешка

Читај повеќе