ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Бускетс за елиминацијата: Тешка вечер, но ќе ни послужи како лекција

На Серхио Бускетс многу тешко му падна поразот на шпанската репрезентација од Мароко во осминафиналето на Светското првенство во Катар.

Шпанците загубија на пенали и не успеаја да се пласираат во четвртфиналето.

„Штета што сè беше решено на пенали на најсуров начин. Беше тешко, нè чинеше многу, се обидовме да ги истрошиме, да најдеме простор… немавме доволно среќа со последното додавање. Сега е важна репрезентацијата, не јас. Тешка вечер, но ќе послужи како лекција за нашиот фудбал. Имаме многу млади играчи кои можат да ѝ помогнат на репрезентацијата и треба да продолжиме во истиот дух“, изјави капитенот на „Црвената фурија“.

Многу веројатно дека за 34-годишниот Бускетс ова беше последен мундијалски настап со оглед на тоа што на наредниот Мундијал ќе има неполни 38 години (Мундијалот 2026 ќе биде во јуни и јули, а него роденден му е на 16 јули). Во оваа шпанска репрезентација тој беше последниот претставник од генерацијата која во 2010 се искачи на светскиот трон.

Мароко, за кого ова е историски успех, во четвртфиналето на Мундијалот во Катар ќе се соочи со уште една пиринејска репрезентација, Португалија на 10 декември.

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Фудбал

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Дали пропадна сонот на Ибра да ја освои ЛШ?

Read more

L'Equipe: Мбапе го пропушта натпреварот на сезоната

Read more

Јуве може да остане без уште 20 бода и да испадне од лигата

Read more
 

Спорт

Што се случи со Месут Озил?

Читај повеќе

Дали пропадна сонот на Ибра да ја освои ЛШ?

Читај повеќе

Валкана НБА тепачка

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов трипл-дабл за Јокиќ, солидна ноќ за Дончиќ кој се повреди

Читај повеќе

Кирјос призна дека ја нападнал поранешната девојка

Читај повеќе

L'Equipe: Мбапе го пропушта натпреварот на сезоната

Читај повеќе

Јуве може да остане без уште 20 бода и да испадне од лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

По 34 години, се враќаат местата за стоење на Вембли

Читај повеќе
  • play_arrow

ФИФА сѐ повеќе го американизира фудбалот

Читај повеќе