Царовска: Нема подобра алтернатива за државата од вложувањето во квалитетно образование на младите

На сите ни е јасно дека немаме алтернатива освен да вложуваме во квалитетно образование и квалитетна едукација на младите, да вложуваме во млад човечки потенцијал кој ќе биде предводник на државата во иднина. И тоа ми дава верба дека одиме во добар правец и дека за 5-6 години ќе можеме да се гордееме со плодовите од нашата работа, а тоа ќе бидат создадените нови генерации, подготвени да одговорат на предизвиците на новото време. Ова го истакна министерката за образование и наука за време на денешната посета на основното училиште „Крсте Петков Мисирков“ во Оризари, општина Кочани, по повод инвестициските зафати во училиштето.

Министерката претходно беше во посета и на СОУ „Љупчо Сантов”, ОУ Св. „Кирил и Методиј” и ОУ „Малина Попиванова” во Кочани каде што изминатиот период МОН, поддржа инфраструктури проекти за подобрување на условите за настава.

– Лично сметам дека во моментов во нашето општество како никогаш досега се зборува за промени во образованието и постои сплотеност помеѓу сите општествени чинители и заложба за истите да се случат, да бидат час поскоро реализирани, рече Царовска. Таа додаде дека кога постои сплотеност, идентична идеологија, визија и заложба и кај општинските власти и кај Владата, но и кај граѓанскиот сектор и граѓаните, тогаш поставените цели многу полесно се остваруваат.

Министерката нагласи дека покрај вложувањето во нови наставни програми и материјали за учење, како и влог во обука на наставниот кадар, инвестициите во унапредувањето на образовната инфраструктура се исто така суштински услов за подигнување на стандардите за квалитет на севкупниот образовен систем.

– И токму затоа, МОН одвои повеќе средства за оваа намена, а како дел од инвестицискиот план за тековната учебна година беше предвидено и ОУ „Крсте Петков Мисирков“ во Оризари каде со 4 милиони денари се замени кровната конструкција и се излезе во пресрет на барањето на раководството и општината за поддршка на локалните политики за унапредување на условите во училиштата, изјави Царовска, изразувајќи пофални зборови за локалната самоуправа во Кочани, која, како што рече, многу често самостојно презема иницијативи за инфраструктури зафати и наоѓа начини како истите да ги реализира.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Македонија

Регистрирани осум нови случаи со COVID-19, нема починати

Read more

Попладне наместа нестабилно со пороен дожд, од вторник многу топло

Read more

Втор случај на индиски сој во државата, за влез во Грција доволен е и брз тест

Read more

Авионска дезинсекција против комарци во Скопје

Read more
 

Вести

Регистрирани осум нови случаи со COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Попладне наместа нестабилно со пороен дожд, од вторник многу топло

Читај повеќе

Тешко повредена велосипедистка во Охрид откако во неа удрил автомобил

Читај повеќе

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани 176 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Читај повеќе

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Читај повеќе

Втор случај на индиски сој во државата, за влез во Грција доволен е и брз тест

Читај повеќе

Авионска дезинсекција против комарци во Скопје

Читај повеќе

Претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе