Четири најлесни начини како жените да ослабат околу стомакот

Ф.З.
/ 13.09.2023 / 18:15

Со прилагодување на вистинските животни навики на вашата рутина и конзистентност, можете да се вратите на вистинскиот пат и да го вратите вашиот тенок струк.

Ако сте подготвени да ги изгубите мастите од стомакот и да откриете многу поздраво тело, продолжете да читате за да дознаете повеќе.

Пробајте медитеранска исхрана

Идејата за диета можеби на почетокот звучи застрашувачка, но пробувањето на медитеранската диета е одлична - да не речеме, вкусна - идеја. Всушност, MedDiet е план број еден за губење на тежината. Оваа специјална диета се состои од свежа риба, цели зрна, јаткасти плодови, маслиново масло, овошје и зеленчук. Не содржи рафинирана храна и додадени шеќери и не содржи многу црвено месо. Следејќи ја медитеранската исхрана, истражувањата покажуваат дека можете да ја намалите телесната тежина, заедно со намалување на ризикот од одредени видови на рак, дијабетес тип 2 и срцеви заболувања. Тоа е сеопфатен избор на поздрав начин на живот.

Внесувајте влакна

Со додавање на повеќе влакна во вашите оброци, можете да ги зголемите шансите за слабеење и ослободување од несаканите масти од стомакот. Истражувањата дури и го потврдуваат тоа! Според една студија објавена во Annals of Internal Medicine, можете целосно да го насочите вашиот пристап кон губење на тежината - и да бидете успешни во тоа - со вклучување на повеќе влакна во вашата исхрана. Академијата за исхрана и диететика забележува дека жените треба да се стремат кон 25 грама влакна дневно.

Шетајте

Пешачењето е сигурен начин за намалување на несаканите телесни масти. Размислете да ги започнете вашите слободни денови освојувајќи ги падините. Можете исто така да ги примате вашите деловни повици од лента за трчање или неблагодарна работа, да стекнете навика да паркирате подалеку од локациите на кои одите (или пешки до нив ако можете) и секогаш да се одлучувате за скали наместо за лифтот или елеватори.

Науката покажува колку е корисно одењето кога се обидувате да изгубите тежина и да стекнете форма. На пример, една студија објавена во Journal of Exercise Nutrition & Biochemistry покажа дека дебелите жени кои пешачеле 50 до 70 минути, три дена во неделата, во период од 12 недели, го намалувале својот струк и вкупната телесна маст.

Квалитетно спиење

Помирен сон и помалку стрес може да имаат големо влијание врз напредокот на вашето слабеење. На пример, според истражувањето објавено во Nutrients, нарушувањето на спиењето може да доведе до нездраво грицкање, особено на храна која содржи и јаглени хидрати и масти, што може да доведе до зголемување на телесната тежина. Една студија особено покажа дека подобриот квалитет и квантитет на сон ги зголемуваат шансите за успешно губење на тежината за 33%.

Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Фит

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Read more

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Четири намирници богати со протеини кои поттикнуваат слабеење

Read more

Две грешки во исхраната додаваат сантиметри на стомакот

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
  • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
  • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
  • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
  • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе