Четири работи што треба да се направат пред утринското кафе

Експертите открија четири работи што треба да ги направите пред да посегнете по тоа многу потребно утринско кафе.

Нутриционистката Габи Њуман, од The ​​Fast 800, рече дека одложувањето на раниот внес на кофеин може да го зголеми нивото на енергија и да го подобри вашето целокупно здравје.

Експертката тврди дека пиењето кафе на празен стомак може да го турне вашето тело во режим на висок стрес. Потоа може да ослободи хормони како адреналин и кортизол, што може да предизвика престимулиран одговор. За среќа, постојат четири начини за борба против оваа состојба.

Хидратација

Габи ги советуваше луѓето да пијат многу вода пред да одлучат да пијат кафе. Идеално, таа треба да биде на собна температура и додавањето на цедење лимон може да помогне во варењето

Хранливи материи

Друг совет е да го започнете денот со оброк полн со влакна и протеини за да го балансирате нивото на шеќер во крвта.

„Покачениот шеќер во крвта може да предизвика воспаление и да нè постави на ролеркостер за шеќер во крвта до крајот на денот, што го исцрпува нашето снабдување со енергија“, рече Габи.

Вежбање

И покрај ризиците, некои луѓе пијат кафе пред да одат во теретана бидејќи тоа може да го направи вежбањето помалку тешко.

Сепак, експертите тврдат дека тоа може да предизвика вознемиреност и да ве потресе за време на вежбањето.

Нутриционистката Габи ги советува луѓето да се занимаваат со некоја форма на физичка активност пред да пијат кафе и од тоа да направат „задоволство по теретана“.

Во првиот час од будењето, нивото на кортизол во идеален случај акутно се зголемува и опаѓа како одговор познат како реакција на будење на кортизол.

„Овој пораст и пад на кортизолот претставува здрав нервен систем и всушност има големо влијание врз нашето имунолошко здравје, па дури и на ризикот од развој на автоимун систем.

Дневна светлина

„Изложеноста на природна светлина во првиот час по будењето е одличен начин да се одржи оптималната рамнотежа на хормоните“, вели Габи.

Утринската изложеност на светлина е одличен регулатор на деноноќниот ритам, а изложувањето на светлина предизвикува здраво ослободување на кортизол наутро за да го поддржи природниот ритам на телото.

Тагови
реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе