Четири знаци кои покажуваат дека итно ви е потребен одмор од вежбање

А.С.
/ 09.08.2022 / 16:07

Редовното вежбање е неопходно за здравјето на организмот, но важно е и да се земе барем еден ден неделно за одмор, советуваат експертите.

Воспаление на мускулите

Воспалението на мускулите е нормална појава после тренинг, но доколку болката не престане, важно е да земете, особено ако не сте, ден за одмор за да можете да продолжите со вежбање, пишува Mindbodygreen.com.

Зголемување на стресот

Ако се чувствувате под стрес од вообичаено, одвојте малку време да се опуштите и да го ресетирате умот за да можете подобро да се фокусирате.

Вежбите изгледаат премногу тешки

Ако вежбите што вообичаено ги правите со леснотија изгледаат тешки, тогаш вашето тело ви кажува дека треба малку да се одморите. Мускулите треба да се опорават, што бара одмор. Наместо вообичаената вежба, можете да одите на лесна прошетка.

Промени во шемите на спиење

Ви треба да спиете попладне или да си легнете многу порано од вообичаено - ова е знак дека ви треба пауза од вежбањето. За да избегнете нарушувања на спиењето, вклучете ги деновите за одмор во вашата рутина.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Питагоровата теорема пронајдена на глинена плоча 1.000 години постара од Питагора

Read more

Скандинавскиот начин на спиење спасува бракови и врски: Нема повеќе кавги в кревет

Read more

Android 14 доаѓа утре, што да очекуваме?

Read more

Фит

Научници открија колку часа сон се потребни за избегнување на пивски стомак

Read more

Како да вежбате за да ги стопите „спојлерите“?

Read more

Утринска навика поради која хормоните ви дивеат и се дебелеете

Read more

Несвесна грешка при изборот на појадок придонесува за дебелеење

Read more
 

Магазин

Пита од тиква - омилен американски десерт идеален за есенските денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите ѝ се смеат на Парис Хилтон за одењето по модната писта

Читај повеќе

7 намирници штетни за срцето и една здрава

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобриот бургер сос по рецепт на Џејми Оливер

Читај повеќе

Грижата за домот го продолжува животот

Читај повеќе

Суперхрана што помага против висок холестерол

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто авиони и дронови не може да летаат над Дизниленд?

Читај повеќе

Храбро, разиграно, во боја: dm ја бои оваа есен во шарени бои

Читај повеќе

Кои витамини и минерали им требаат на жените по 40-тата година?

Читај повеќе