Чимајев им порача на политичарите: Муслимани, христијани, евреи - оставете нѐ да живееме среќно

По синоќешната победа над Камару Усман, познатиот УФЦ борач, Хамзат Чимајев, одржа говор кој ја обиколи целата планета.

Чимајев, кој се откажа од Шведска и првпат се појави под знамето на Обединетите Арапски Емирати, по борбата имаше силна порака.

„Знаете што се случува во светот, се убиваат деца! Не е важно каде, во Украина, Сирија, Авганистан, Палестина, САД... Мојот тримесечен син ме чека дома. Знам како е кога плаче и не можам да замислам како е кога ќе умре едно од децата. Иншалах ќе има мир во светот“, рече Чимајев, кој потоа испрати порака до политичарите ширум светот.

„Муслимани, христијани, евреи, не е важно која вера сте. Ве молам, држете се заедно, дозволете ни да ги живееме нашите животи, да бидеме среќни“, рече Чимајев на овации од толпата во Абу Даби.

URL
реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Останати спортови

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Read more

Осумгодишниот Павел Наков е државен првак во спортска гимнастика

Read more

Тешка повреда на олимписката шампионка во спринт

Read more

Ивановски на ЕП постави нов државен рекорд во полумаратон

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе