Cizeta-Moroder V16T - италијански суперавтомобил за кој малкумина слушнале

Прототипот Cizeta-Morodor V16T е уникат кој ќе се продава на аукција во јануари и е еден од најинтригантните суперавтомобили кои се појавија во последните неколку децении.

V16T се појави благодарение на инженерот Клаудио Ѕамполи, музичкиот композитор Џорџо Мородор и група поранешни вработени во Lamborghini. Автомобилот е дизајниран од Марчело Гандини, човекот кој стои зад легендарните модели Diablo, Miura и Countach.

Името Cizeta-Morodor е комбинација од Клаудио Ѕамполи и  Џорџо Мородор. Очигледно Morodor доаѓа од презимето на Џорџо, додека Cizeta всушност ги прретставува иницијалите на Клаудио Ѕамполи (C.Z.) согласно италијанската азбука. Така, Ci доаѓа од Claudio бидејќи на италијански буквата C се изговара чи (ci), а zeta е Z од Zampolli чиј изговор е ѕета - Чиѕета.

Сличностите со Diablo се очигледни на предната страна, но остатокот од каросеријата е уникатен и изгледа импресивно. Што се однесува до ознаката V16T, таа го претставува фактот дека автомобилот е придвижуван од 6,0-литарски V16 мотор кој ги користи компонентите на V8 моторот Urrac на Lamborghini. Моторот е поврзан со петстепен мануелен менувач.

Примерокот носи шасија со број 001, а првпат ѝ беше претставен на јавноста на настан во Лос Анџелес на 5 септември 1988 година. Подоцна се појави на саеми во Лос Анџелес и Женева во 1989 година. Се разликува од сериските модели благодарение на голем број уникатни елементи. На пример, има поголеми странични доводи за воздух и уникатен внатрешен дизајн.

Целосната реставрација на автомобилот веќе е направена и ќе се продава на аукција во јануари. Произведени се вкупно 10 модели V16T вклучувајќи го и овој.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Авто новости

Кои се најпродаваните автомобили низ Европа?

Read more

Најчести грешки што ги прават купувачите на половни автомобили

Read more

Првпат во историјата се продадени повеќе електрични отколку дизел автомобили

Read more

За секунда уништи автомобил од 2,5 милиони евра

Read more
 

Автомобили

Кои се најпродаваните автомобили низ Европа?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги прават купувачите на половни автомобили

Читај повеќе

Првпат во историјата се продадени повеќе електрични отколку дизел автомобили

Читај повеќе

За секунда уништи автомобил од 2,5 милиони евра

Читај повеќе

Audi презема контрола врз најпрестижниот британски бренд

Читај повеќе
  • play_arrow

Aston Martin го најави „најмоќниот луксузен SUV во светот“

Читај повеќе

Како Италијанците го спасија Volkswagen пред 60 години?

Читај повеќе

Велосипеди пред автомобили? Германците се навикнуваат на новиот сообраќаен знак

Читај повеќе
  • play_arrow

Off-road дуел на теренци: Niva vs Jimny vs Duster

Читај повеќе