Црн вторник: Што значат црните фотографии објавени на Instagram?

Многу славни личности објавија една иста црна фотографија. Смртта на Џорџ Флојд го потресе светот поради полициската бруталност во САД. Флојд почина од задушување додека беше апсен од полицаец.

Случајот го привлече вниманието на јавноста бидејќи очевидци го снимија апсењето и на социјалните мрежи објавија видеоснимки кои прикажуваат полициска бруталност при апсење на невооружен човек. Овој случај предизвика крвави демонстрации и нереди ширум САД, а многу познати личности се огласија на социјалните мрежи.

Лана Дел Реј, Мараја Кери, Рики Мартин, Кајли Џенер, Ријана, Никол Шерцингер се дел од славните кои објавија црна фотографија со тагови како #BlackLifeMatter. Набргу потоа корисниците на социјалните мрежи кои објавија ваква фотографија почнаа д објавуваат фотографии без хаштаг или да означуваат со #BlackoutTuseday, како протест против ваквото полициско однесување и расизмот.

URL
Тагови
реклама

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Read more

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Read more

Живот

Три хороскопски знаци кои секогаш го добиваат она што го сакаат

Read more

Детална процедура: Што да правите ако се заразите со коронавирус во Грција?

Read more

Како изгледа тестирањето за COVID-19 на грчката граница со Бугарија?

Read more

Малку поинаков шопинг: Како да препознаете добра second hand облека?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Dior уште еднаш покажа зошто е модна куќа без конкуренција

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум грешки поради кои не ви се зголемува мускулната маса

Читај повеќе
  • play_arrow

Индиски бизнисмен со златна маска од 4.000 долари се штити од COVID-19

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои секогаш го добиваат она што го сакаат

Читај повеќе

Истражување: Колку секс е доволно?

Читај повеќе

Детална процедура: Што да правите ако се заразите со коронавирус во Грција?

Читај повеќе

Секс поза „мачка“ - максимално уживање за двајцата партнери

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа тестирањето за COVID-19 на грчката граница со Бугарија?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Полнет модар патлиџан

Читај повеќе