Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Излегува дека ова обично собно растение може да ја отстрани прашината и токсините од воздухот, а според НАСА, може да помогне и во заштитата на вашиот дом од мувла.

Ова растение не само што е исклучително практично, туку и убаво, и не бара претерано одржување - што е добро за оние кои понекогаш се борат да ги одржат своите растенија живи.

Растението spathiphyllum, познато и како мирен крин, чини околу 15 евра, а кај нас се наоќа за 300-500 денари, што можеби на почетокот изгледа прескапо, но кога ќе дознаете сè за неговите предности, ќе разберете дека тоа е профитабилна инвестиција. Успева и во бањите и спалните соби и помага да се подобри квалитетот на воздухот преку отстранување на прашината и токсините од него.

Името му го даде НАСА во една од студиите што требаше да открие кои растенија се најдобри во прочистувањето на воздухот. Д-р. БиСи Вулвертон ја предводеше таа студија во 1989 година и резултатите покажаа дека ова растение навистина може да помогне во прочистувањето на воздухот.

Има многу скриени отрови во воздухот што го дишеме, како што се трихлоретилен кој се наоѓа во средствата за отстранување боја и во лаковите, формалдехид кој се наоѓа во синтетичките ткаенини, бензен во пластиката и чадот од тутун, ксилен кој се наоѓа во гумата и кожата и амонијак во производите за чистење и ѓубрива.

Спатифилумот помага со тоа што ја зема влагата од воздухот преку неговите лисја, а најдобро од сè, не му треба директна сончева светлина за да напредува, што значи дека е корисен за борба против мувла во влажни простории.

Ако имате многу влажност во бањата, тогаш ова растение е совршен избор за вас бидејќи ќе ви помогне во филтрирањето на воздухот.

Пред да купите вакво растение, важно е да се забележи дека е исклучително отровно и за мачките и за кучињата.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Живот

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Read more

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Read more

Почнува сезоната на алергија на полен - совети како да ги ублажите симптомите

Read more

Зошто пролетта долго време не доаѓа на 21 март?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Читај повеќе