Да не останат покусо: Gmail и Google Docs добиваат вештачка интелигенција

Сакајќи да се натпреварува со Microsoft, кој имплементира ChatGPT во своите услуги, Google сега носи слична функционалност.

Потценување е да се каже дека вештачката интелигенција на компанијата OpenAI, ChatGPT, го потресе светот. Повеќе од 100 милиони луѓе ги испробаа можностите на овој чет-бот, а колку може да биде корисен, препознаа најголемите технолошки компании, како што е Microsoft, кои го имплементираа во своите услуги.

Меѓутоа, иако Google располага со најголем број податоци во светот, и иако поради вештачката интелигенција на која работи, инженер излезе во јавноста, тврдејќи дека е свесна, се добива впечаток дека компанијата е многу изненадена од популарноста и напредокот на технологијата што го напојува ChatGPT, но и од нејзината примена во услугите на Microsoft. За да не остане покусо, Google сега објави дека носи генерирање текст со помош на вештачка интелигенција во Gmail и Google Docs.

Кога станува збор за Google Docs, Google тврди дека воведувањето на вештачката интелигенција ќе овозможи да се нацрта саканиот текст, покажувајќи пример во кој Docs создава драфт на опис на работа врз основа на многу кратко барање - слично на ChatGPT, само во рамките на апликацијата за обработка на текст.

Google исто така тврди дека идните повторувања на апликацијата Docs ќе вклучуваат можност за „споделување идеи, наоѓање грешки, пишување и уредување“ со помош на вештачка интелигенција.

Покрај Docs, Google воведе и функции за вештачка интелигенција во Gmail. Надоврзувајќи се на веќе достапните функции Smart Reply и Smart Compose, Gmail ќе може да ги прошири кратките пораки, како и да го менува изразот на поформален тон. Вештачката интелигенција исто така ќе може да скратува долги параграфи, да извлекува тези, како и да пишува драфт на е-пошта врз основа на кратка инструкција.

Алатките за вештачка интелигенција ќе им бидат достапни на одредени корисници од овој месец, по што нивната достапност ќе се прошири и на остатокот од корисничката база. Една од главните пораки испратени од Google за време на објавата е дека „ВИ не е замена за генијалноста, креативноста и интелигенцијата на вистинските луѓе“.

Во видеото подолу можете да видите како ќе изгледа користењето на вештачката интелигенција во услугите на Google:

Remote video URL
реклама

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Почна владеењето на Близнаците: Што ќе донесе за секој хороскопски знак?

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more

Дали редовно го јадете зеленчукот што смирува воспаленија и го намалува холестеролот?

Read more

Вести

Сондата Juno сними фасцинантни фотографии од Европа, месечината на Јупитер

Read more

Winamp се враќа во полн сјај

Read more

Зошто пчелите произведуваат мед? 7 тајни од светот на пчелите

Read more

Решена мистеријата стара 4.000 години за изградбата на пирамидите во Гиза

Read more
 

Гик

Сондата Juno сними фасцинантни фотографии од Европа, месечината на Јупитер

Читај повеќе

Winamp се враќа во полн сјај

Читај повеќе
  • filter

Зошто пчелите произведуваат мед? 7 тајни од светот на пчелите

Читај повеќе

Дали Facebook може да ве извести кога некој ќе направи скриншот од ваша содржина?

Читај повеќе

Решена мистеријата стара 4.000 години за изградбата на пирамидите во Гиза

Читај повеќе

Интервју со Иван Брзовски: Magenta TV – редефинирање на телевизијата во дигиталната ера

Читај повеќе

Откриен мистериозен подземен влез во близина на Големата пирамида

Читај повеќе

Готово е: Од денеска само X

Читај повеќе

Голема закана за YouTube: TikTok тестира видео од 60 минути

Читај повеќе