Дац и Александар Митевски во посета на македонскиот КИЦ во Софија

Музичките ѕвезди Драган Спасов - Дац и Александар Митевски, придружувани од хармоникашот Војче Петрушев, минатата недела го посетија и Културно-информативниот центар (КИЦ) на Република Северна Македонија во Софија.

Како што информира КИЦ, тие се запознале со работата и активностите на Центарот, му го подариле нивното ЦД „Лубовен пасош“ и најавиле следни видувања во месеците што следат.

– По огромниот успех што го доживееаја во Бугарија со каверот „Корона чао“ и обработката на бугарскиот шлагер „Целувката на Ана“, Дац и Александар се многу канети артисти за настапи по медиумите, концерти во живо и друг вид соработка со бугарските колеги, се додава во информацијата на Културно-информативниот центар (КИЦ).

реклама

На кого Русија ќе продава нафта откако ќе настапи целосното ембарго на ЕУ?

Read more

Хороскопски знаци кои се најдобри лажговци и манипулатори

Read more

Кои грешки ги правиме додека пиеме чај, а не сме ни свесни за тоа?

Read more

Штедливо и вкусно: Пица од стар леб

Read more

Култура

Четириесет и шест години од смртта на Никола Бадев

Read more

Македонисимо на Трпчески и пријателите со бесплатни концерти во Штип и Битола

Read more

„Современост“ ја објави стихозбирката „Тајнописец“ на Верица Мукоска

Read more

Факти и информации за македонскиот јазик и култура на штандот на македонскиот КИЦ во Софија

Read more
 

Вести

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од јануари

Читај повеќе

САД и Јужна Кореја почнаа заеднички поморски вежби

Читај повеќе

Променливо облачно со слаб до умерен со повремено засилен ветер од јужен правец

Читај повеќе

Исчезна 43-годишен маж од Тетово

Читај повеќе

Мицкоски: Потребни се предвремени избори

Читај повеќе

Зеленски вети заштита за руските војници кои ќе се предадат

Читај повеќе

Контрола во угостителски објекти, констатирано точење алкохол на малолетници

Читај повеќе

На кого Русија ќе продава нафта откако ќе настапи целосното ембарго на ЕУ?

Читај повеќе

Думата ќе дебатира за присоединување на окупираните делови на Украина

Читај повеќе