Daimler ја најави електричната верзија на G-Kласа

Од Daimler најавија дека на пазарот ќе се појави потполно електрична верзија на G-Класата.

G- Класа се едни од најскапите модели во богатата понуда на Mercedes, а реално е да се очекува дека електричната верзија ќе биде уште поскапа.

Ќе се продава под ознаката EQ и ќе го следи EQC кросоверот и другите електрични модели на германската компанија.

Меѓутоа, познато е дека електричната G-klasa веќе постои, а неа ја креира австриската компанија Kreisel Electric. 

Електричната класа развива 483 коњски сили и од 0 до 100 км/ч забрзува за 6,8 секунди до 183 км.

Капацитетот на батерија изнесува 80 kWh.

Засега не е позната информацијата кога ќе се појави на пазарот.

реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Шенон Доерти: Ќе снимам видео за да се збогувам со најблиските

Read more

Пред и потоа: Неверојатни фотографии од луѓе кои оздравеле од COVID-19

Read more

Авто новости

Ford има одговор за Model Y на Tesla

Read more

Автопилотот на Tesla „киксна“ на европскиот тест за безбедност

Read more

Audi: Иднината е во ставот

Read more

Поглед во новиот кабриолет на BMW

Read more

Автомобили

  • filter

Ford има одговор за Model Y на Tesla

Читај повеќе
  • play_arrow

Автопилотот на Tesla „киксна“ на европскиот тест за безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi: Иднината е во ставот

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот кабриолет на BMW

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави i20 N Line - компактен автомобил со одличен дизајн

Читај повеќе
  • play_arrow

Креш тест еволуција: Безбедноста на атомобилите некогаш и сега

Читај повеќе
  • filter

Dacia го претстави новиот Sandero од третата генерација

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi S8 или Bentley Flying Spur: Кој е побрз?

Читај повеќе

Германците рушат митови: Поевтино е да возите на струја или на дизел?

Читај повеќе