Дали би пробале палачинки од компир?

Доколку сте кулинарски авантуристи, еве еден предлог рецепт за десерт.

Ние од Кајгана признаваме дека немаме пробано вакво нешто, но ширум интернетот има доста пофални зборови за ваков вид на палачинки. Некои коментари одат дотаму што велат „прсти ќе излижете“, иако на непробано делува сомнително. Но, како што се вели, додека човек не проба, нема да знае.

Потребни состојки:

 • 5 големи компири
 • 1 црвен кромид со средна големина
 • 100 гр брашно
 • 1 јајце
 • масло за пржење
 • пире од јаболка
 • шлаг
 • сол по вкус
 • бибер по вкус

Подготовка:

Исцедете го вишокот течност од кромидот и компирите. Изрендајте ги излупените компири, а кромидот исечкајте го на тенки ленти. Малку посолете за да излезе водата, па преместете ги на сува и чиста крпа за да се доцеди вишокот течност. Што повеќе течност исцедите, палачинките ќе бидат покрцкави.

Додадете ги останатите состојки. Исцедените кромид и компири префрлете ги во чинија, па додадете јајце, брашно, сол, бибер и добро измешајте.

Загрејте масло во тава за палачинки. Откако ќе се загрее, две лажици од смесата ставете во тавата и порамнете со шпатула за да добие облик на палачинка. Пржете од секоја страна по 5 минути, или додека не добијат убава златна боја и не станат крцкави. Готовите палачинки ставете ги на хартиена крпа за да се впие вишокот маснотии.

Рецептот вели дека палачинките треба да се полнат со пире од јаболка, а одозгора да се сервираат со шлаг. Реално, тука можете да експериментирате како ви душа сака.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Рецепти

Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more

Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Read more

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Read more

Рецепт на денот: Виенски шницли со помфрит и холандски сос

Read more
 

Магазин

Неколку трикови за чистење на кадата без абразивни хемикалии

Читај повеќе

Избришете го нејзиниот број: Типови на „пријателки“ кои не ви требаат во животот

Читај повеќе

Како да ги научите децата правилно да ја користат технологијата?

Читај повеќе

Симптоми на рак на панкреасот што може да се појават неколку месеци пред дијагнозата

Читај повеќе

Пет хороскопски парови кои се најдобри бизнис партнери

Читај повеќе
 • play_arrow

4 вежби без опрема што ќе ви го трансформираат целото тело за само 4 недели

Читај повеќе
 • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
 • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе