Дали го чувате кромидот во фрижидер?

Правилното чување на намирниците е од голема важност за нивниот квалитет и рок на траење.

Американскиот земјоделец Шеј Мајерс често објавува видеа на својот TikTok профил со совети како да одгледувате и чуваате одредена храна.

Во новото видео, тој одговори на прашање од следбеник кој се пожали дека кромидот му се распаѓа за помалку од една недела - па како да го чува?

„Ако купите кромид на почетокот на октомври, тогаш ќе го добиете директно од полето. Но, од ноември до средината на април, продавниците се потпираат на претходно складирани производи. Понекогаш кромидот се чува до една година во посебни услови, пред да стигне до продавниците. Како да остане свеж? Тајната е во протокот на воздух и температурата“, открива Шеј.

Тој исто така откри колку е целосно погрешно да се чува кромидот во фрижидер.

„Тоа е најлошото место каде што можете да го чувате кромидот„, советува тој.

 

@shayfarmkid

Reply to @bartley21 want to keep your ##onions from going bad. Here are some ##tipsandtricks ##onions101 ##farming101

♬ original sound - Shay Myers

Најважно е на местото каде што го чувате кромидот да нема многу светлина и влага за да не ви из'рти. Исто така е важно температурата да биде секогаш иста на тоа место, па затоа Маерс препорачува да се чува под мијалникот или под скалите. Исто така, пожелно е да го чувате кромидот во хартиени кеси.

реклама

Интегра ги претстави плановите: Штип се претвора во балкански Манчестер

Read more

Апасиев: Вакво зло Македонија немала од АСНОМ до денес

Read more

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Делчево го доби првиот Музеј на олдтајмери

Read more

Рецепти

Брзи и вкусни идеи за појадок со Гордон Ремзи

Read more

Идеја за десерт: Ролат со кокос прелиен со чоколадо

Read more

Рецепт на денот: Шпагети во пикантен сос со печурки

Read more

Смути со банана и јагоди за брз и здрав појадок

Read more

Магазин

  • play_arrow

На Галапагос откриен бел пингвин

Читај повеќе
  • play_arrow

15-минутни секси вежби со Памела

Читај повеќе

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Читај повеќе
  • play_arrow

Брзи и вкусни идеи за појадок со Гордон Ремзи

Читај повеќе

Четири знаци дека си имате работа со манипулатор

Читај повеќе

Колку треба да вежбаме ако цел ден седиме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е најголемиот волк во светот

Читај повеќе

Што е тоа што ја прави една личност сексапилна ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Транспорт на отворено море: Дронови кои им пркосат на ветровите и брановите

Читај повеќе