Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Нова студија спроведена од медицински истражувачи од Кина и Бразил собра податоци од повеќе од 13.000 испитаници. Студијата ќе биде објавена во Меѓународниот зборник за истражување витамини и нутриционистички вредности.

Истражувачите заклучија дека колку повеќе човек консумира кафе, толку е поголема шансата да има недостаток на витамин Д. Во резимето на студијата, авторите јасно наведуваат: „Високото ниво на внес на кофеин е поврзано со недостаток на витамин Д кај американската популација“.

Важно е да се напомене дека истражувачите пишуваат дека понатамошните истражувања ќе можат јасно да одредат дали и до кој степен кофеинот директно предизвикува недостаток на витамин Д.

Друго прашање што останува отворено е како кофеинот влијае на витаминот Д кај постарите лица, имајќи предвид дека податоците собрани во студијата се собрани од луѓе на возраст од 30 до 47 години.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Здравје

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Read more

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Read more

Зошто се појавува кариес иако водите добра орална хигиена?

Read more

Дали со јаболков оцет може да се намали нивото на шеќер во крвта?

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе