Дали магнезиумот навистина може да ви помогне да заспиете полесно?

Некои лекари велат дека е добро да консумирате магнезиум доколку имате синдром на немирни нозе, проблеми со мускулите, но нема многу докази дали магнезиумот ќе ви помогне да заспиете полесно.

Магнезиумот има важна улога за многу физиолошки функции. Помага во одржување на имунолошкиот систем, регулирање на шеќерот во крвта и функцијата на нервите и мускулите.

Некои научници се сомневаат дека недостатокот на магнезиум може да придонесе за лош сон со нарушување на нервната сигнализација и промената на нивото на хормонот мелатонин.

Повеќето луѓе имаат доволна количина на магнезиум во телото бидејќи минералот се добива лесно ако се придржувате до здрав начин на исхрана. Магнезиумот се содржи во ореви, зелен лиснат зеленчук, семки, јогурт, риба и грав.

реклама

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Read more

Предизвик од 52 недели: Како да заштедите 1.400 евра за една година?

Read more

Поза мачка - идеална за долг секс и двоен оргазам

Read more

Рама: Никој не може да ѝ држи лекции на Албанија

Read more

Здравје

Што ќе се случи во вашето тело ако 7 дена не јадете слатка храна?

Read more

Нутриционистите откриваат: Ова е главната причина зошто се дебелеете

Read more

Пет намирници кои никогаш не треба да ги замрзнувате

Read more

10 ситуации кога вотката е корисна

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Најдобрите чаеви за слабеење и забрзување на метаболизмот

Читај повеќе
  • filter

Се продава 8 века стар швајцарски дворец

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако би се телепортирале 200 години во минатото?

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако 7 дена не јадете слатка храна?

Читај повеќе

Што значи кога сонувате дека паѓате?

Читај повеќе

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Читај повеќе

Десет грешки поради кои не ви се погодува ајварот

Читај повеќе

Полна месечина во Риби - како ќе влијае на вашиот знак?

Читај повеќе

Вкусно и едноставно: Колач со јаболка

Читај повеќе