УЕФА ЕУРО 2020

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Со пораз од Холандија со 3:2, Украина го израмни негативниот рекорд од шест последователни загубени натпревари на Европските шампионати.

Украина на тој начин ѝ се приклучи на Југославија, која загуби шест натпревари по ред од 1968 до 1984 година. Прво во финалето во 1968 година од Италија 2:0, потоа осум години подоцна од Западна Германија 4: 2 и Холандија 3: 1, а потоа во групната фаза во 1984 година од Белгија 2:0, Данска 5:0 и Франција 3:2.

Украинците чекаа бодови од 2012 година, кога беа домаќини и ја победија Шведска во првото коло. Потоа загубија од Франција, Англија, Германија, Северна Ирска, Полска и синоќа од Холандија.

Во следното коло, во четврток од 15 часот, репрезентацијата на Македонија ќе се потруди да ја продолжи црната низа на Украина и да го зацементира негативниот рекорд на ривалот.

Фото: Фудбалска Репрезентација на Македонија

„Сега треба добро да се подготвиме за Украина. Овој натпревар за нас ќе биде одлучувачки. Треба да играме напаѓачки, на сè или ништо“, рече капитенот Горан Пандев по вчерашниот пораз од Австрија.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Фудбал

Кристијан Ериксен се враќа во Интер на прегледи

Read more

Алегри уште е лут: Ако Бонучи сака капитенска лента, нека си купи

Read more

Скромниот Холанд: 175 милиони евра се премногу за еден човек

Read more

Вмешан во нов скандал: Вејн Руни повторно ја изневери сопругата?

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ експресно во полуфиналето на ЛОИ

Читај повеќе
  • play_arrow

Кристијан Ериксен се враќа во Интер на прегледи

Читај повеќе

Георгиевски попладнево се враќа во земјата со олимпискиот медал

Читај повеќе

Новата НБА сезона стартува на 19 октомври

Читај повеќе

Рекорден број на заразени на ЛОИ во Токио, двајца хoспитализирани

Читај повеќе

Македонските јуниорки катастрофално поразени од Словенија

Читај повеќе

Утре е дочекот на олимпискиот херој, Дејан повика на заедничка прослава

Читај повеќе

Тренерите на Георгиевски се откажаа од наградатa, побараа да му биде доделена на Дејан

Читај повеќе

Ѓоковиќ го комплетира списокот со четвртфиналисти во Токио

Читај повеќе