Дали сте подготвени за нова врска? Одговорете на овие четири прашања и дознајте

Колку време е потребно за целосно закрепнување по раскинувањето? Точен одговор, за жал, не постои.

Сепак, знаеме одличен начин да ви помогнеме да се сфатите себе си и да одлучите дали ќе го поминете периодот пред нас во потрага по љубов или во разговор со себе. Време е да застанете, ставете го на пауза вашиот профил на Tinder и посветете време на интроспекција. Паузата ќе биде најдобриот противотров за нови порази на љубовниот фронт.

Дали се трудите да им удоволите другите?

Не си дозволувате да ја напуштите куќата без шминка, дури и кога ве мрзи да се нашминкате? Дали се обидувате да изберете секси облека за излегување, иако со задоволство би сакале да одите во удобна маичка и стари фармерки? Постојано заобиколување на сопствените желби за да ги задоволите другите луѓе или она што вие сметате дека го очекуваат од вас, е очигледен знак дека не се прифаќате себе си. Додека не ја засакате својата индивидуалност и не научите да ги цените вашите јаки страни, ќе биде тешко да изградите здрави односи.

Можете ли да си го замислите животот без да бидете во врска?

Имаме тенденција да ја гледаме самотијата негативно и тоа е наша вина. Обидувајќи се да ја пополниме внатрешната празнина што се појавува по паузата, се обидуваме одново да изградиме сè, без соодветно разбирање за тоа што се случило. Неуспешните романтични врски формираат маѓепсан круг. Паузата меѓу врски е одлична можност да се запознаете себеси и да посветите време на наоѓање хармонија со надворешниот свет. Ваквите моменти се важни за формирање на личноста. Игнорирањето може да доведе до емоционална криза.

Дали сè уште мислите на поранешната љубов?

Малку е веројатно дека обидот да се „префрлите“ на следниот партнер ќе биде крунисан со успех. Порано или подоцна, „новата љубов“ ќе сфати дека сте се согласиле на состанокот само за да ја „заборавите“ старата на некое време. Ќе недостига безгрижната леснотија и искреност што е присутна помеѓу двајца „тазе“ заљубени, а голема е веројатноста дека во новата врска уште правите потези кои се „мускулна меморија“ од старата врска.

Дали чувствувате дека не сте се опоравиле целосно од токсичната врска?

Дали по раскинувањето на претходната врска имавте чувство на гадење кон идејата за нова врска? Не можете да го решите ова без помош на психолог. Пред да влезете во нова врска, мора да се справите со тоа што го предизвикало вашето незадоволство и како може вакво сценарио да се избегне во иднина.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Љубов и секс

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Read more

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Хороскопски знаци на кои празничната магија ќе им донесе среќа во љубовта

Read more
 

Магазин

  • filter

Јапонците измислија мопед во кој може да се вози домашно милениче

Читај повеќе

Македонскиот новинар за Златна топка на Левандовски не му дал ниту бод

Читај повеќе

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Читај повеќе

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе