Дали сте сапиосексуалец?

Доколку кај другите луѓе ве привлекува нивната интелигенција повеќе отколку физичкиот изглед, доколку ја цените внатрешната убавина многу повеќе од надворешната убавина, вие спаѓате во групата на т.н. сапиосексуалци.

Уживате во длабоките разговори

Еден содржаен разговор ви значи многу повеќе отколку сто безмислени трачеви. Уживате во ваквите разговори кои ве поттикнуваат на размислување и ве инспирираат.

Го цените интелектот повеќе од физичкиот изглед

Интелигенцијата ве возбудува. Секако, првото нешто што ќе го забележите кај некој човек е неговиот изглед. Сепак, тоа за вас е секундарна работа па фокусот го ставате на карактерот. Доколку сметате дека човекот не е интелигентен, без разлика колку и да ви се допаѓа, нема да бидете во љубовна врска со него.

Ја цените емоционалната интелигенција

Позната ви е борбата низ која мора некој да помине за да стекне определено ниво на емоционална интелигенција. Затоа ги почитувате таквите луѓе. Луѓето со најубави карактерни особини и размислувања поминуваат низ најтешки животни лекции. Нивната сила за напредок и користење на тие болни искуства како позитивна лекција го привлекува вашето внимание.

Давате време на себеси за да ги запознаете луѓето

Луѓето со текот на времето ви стануваат попривлечни. Колку подобро запознавате некој човек, толку повеќе ја почитувате неговата интелигенција. Се вљубувате во луѓето на начинот на којшто го перципираат светот.

Не поднесувате неписменост и површност

Не сакате неписмени СМС пораки, ниту помодарство. Доколку некој ви се допаѓа многу, го коригирате.

Не верувате во љубов на прв поглед

За вас љубовта на прв поглед е скоро невозможна, затоа што не можете да „откачите“ по некого само поради неговиот изглед. Мора да бидете импресионирани со нечиј излгед пред да имате чувства за него. Тоа кај вас го успорува процесот на вљубување.

Премногу сте пребирливи кога станува збор за партнерот

Луѓето околу вас сметаат дека сте премногу пребирливи кога станува збор за партнерот. Тие не сфаќаат дека ви е потребно повеќе време за да запознаете некого за да ја заслужи вашата доверба.

Не сте импресионирани од материјалните работи

Вас не ве интересираат парите. Ги сакате работите коишто ги збогатуваат човечкиот ум и душата.

Постојано сте во потрага по нови знаења

Ги обожавате луѓето коишто постојано истражуваат нешто ново бидејќи и самите сте такви. Тежнеете кон сето она што ја зголемува интелигенцијата и го проширува вашиот поглед на свет. Поради тоа не ве интересираат врските за една ноќ.

реклама

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Read more

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

30 мај 1913, завршила Првата балканска војна со поделба на Македонија

Read more

Живот

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Read more

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Read more

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Read more

Патување во пандемија: Кои земји бараат негативен тест и карантин, а кои не?

Read more

Магазин

Чорба на денот: Витаминска бомба од лосос и зеленчук

Читај повеќе
  • play_arrow

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Читај повеќе
  • play_arrow

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Читај повеќе
  • filter

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Читај повеќе

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Читај повеќе

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Читај повеќе

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Читај повеќе

Домашен сок од јагоди

Читај повеќе