Дали знаете како слабеењето влијае на имунолошкиот систем?

А.С.
/ 08.12.2022 / 15:21

Оние кои сакаат да ги изгубат вишокот килограми и да го одржат телото здраво, треба да знаат дека исхраната и вежбањето играат важна улога.

Се чини дека една нова студија го поддржува овој помодерен став кон слабеењето, бидејќи, како што покажа експериментот на истражувачите, агресивното ограничување на храната може да предизвика здравствени компликации.

Една нова иранска студија објавена во American Journal of Translational Research имаше за цел да процени дали значителното ограничување на калориите може да влијае на имунолошкиот систем. За да се постигне ова, тим докторски лекари специјализирани за исхрана и јавно здравје собраа 29 жени со прекумерна тежина.

Истражувачите ги поделија 29-те жени во две групи. Експерименталната група земала лекови за слабеење, покрај тоа што била на диета која барала од нив да внесуваат 600 калории помалку дневно од стандардните калориски барања. Другата група учеснички можеше слободно да јаде.

На почетокот на експериментот и откако учесничките во експерименталната група изгубиле 10 отсто од телесната тежина, истражувачите го измериле бројот на лимфоцити, бели крвни зрнца кои ја поддржуваат имунолошката функција на телото, кај секоја од учесничките.

Тие наведуваат дека кај жените кои биле подложени на ограничување на калориите и земале лекови за да изгубат 10 проценти од телесната тежина, се намалиле клетките кои се клучни за имунолошкиот систем на телото.

Во меѓувреме, за контролната група која јадеше слободно, истражувачите објавија дека не биле забележани значајни промени во измерените имунолошки маркери.

Од нивните наоди, истражувачите заклучуваат дека губењето на тежината предизвикано од ограничување на калориите може независно да ја ослабне антивирусната имунолошка одбрана.

Секогаш треба да разговарате со вашите лиценцирани здравствени работници пред да започнете нов велнес план. Меѓутоа, за целите на овој извештај, оваа студија не треба да ве обесхрабрува да слабеете за да достигнете тежина што е поздрава за вас.

Сепак, грижата за вашата исхрана и физичка активност заедно се важни фокуси на вашиот пат за слабеење. И можеби најважно, како што може да се толкува оваа студија, јадењето помалку калории отколку што експертите сметаат дека е здраво, може да ви помогне да изгубите тежина, но на други начини, може да се покаже штетно за вашето здравје.

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Фит

Пет грешки поради кои никогаш нема да ослабете

Read more

Колку треба да вежбаме во зависност од возраста?

Read more

Зошто е добро да се пие безалкохолно пиво после вежбање?

Read more

Кога ги јадете оброците може да влијае на слабеењето

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Читај повеќе

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Читај повеќе

Четири проблеми на кои жените најчесто се жалаат кај брачен терапевт

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Читај повеќе

Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Читај повеќе