Десерт на денот: Чоколадни мафини со кафе

Лесно се подготвуваат, не се чека тестото да нарасне, па лесно ќе ги направат и почетниците во кујната.

Состојки:

За тесто:

1 јајце

125 мл млеко

1 лажица инстант кафе

125 мл масло

100 гр шеќер

150 гр брашно

25 g какао во прав

половина кесичка прашок за пециво

половина лажичка сода бикарбона

40 гр чоколадо

За крем:

100 гр чоколадо

250 мл слатка павлака

Подготовка:

Истурете го млекото во сад и додадете го кафето, па промешајте да се растопи. Додадете масло и шеќер и повторно измешајте. Просејте го брашното заедно со какаото во прав, прашокот за пециво и сода бикарбоната. Се мати едно цело јајце, па се замесува да се добие мазно брашно и се додава искршената чоколада. Во калапот за мафини ставете хартиени корпи и наполнете ги со филот. Се печат во загреана рерна на 170°C околу 20 минути. За кремот измешајте ги чоколадото и павлаката и мешајте додека целосно да се растопи чоколадото. Оставете ја смесата во фрижидер околу 10 минути. Мешајте со миксер додека целосно не се згусне. Кога колачите ќе се изладат, префрлете го филот во шприц и нанесете го на секој мафин. Украсете со чоколадни трошки по желба.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Рецепти

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Read more

Едноставен рецепт за босанска алва

Read more
Пилешко во сос од лук и мед

Рецепт на денот: Пилешко во сос од лук и мед

Read more

Десерт на денот: Чоколадни мафини со кафе

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Читај повеќе