Десерт на денот: Торта со макарони

Макароните се храна која одлично оди со сосови од месо, риба и зеленчук, но дали некогаш сте ги пробале во блага верзиjа?

Не, овој рецепт со паста не е воопшто италијански, но блиску. Станува збор за рецепт од градот Стон на хрватскиот полуостров Пељешац во Далмација.

Еден од заштитните знаци на стонската кујна и Пељешац е токму стонската торта, која се прави од макарони или, како што се нарекуваат таму, макарула.

Оваа торта која спаѓа во самиот врв на десертите се подготвува во посебни пригоди, а ние ви го пренесуваме рецептот за да пробате да ја направите сами.

Потребни состојки:

За филот:

 • ½ кг макарони
 • 400 гр шеќер
 • 100 гр чоколадо
 • 300 гр бадеми
 • 200 гр ореви
 • 250 гр путер
 • 10 јајца
 • ванилин шеќер
 • цимет
 • лимон
 • рум
 • маслиново масло

За тестото:

 • 400 гр брашно
 • 2 јајца
 • маслиново масло
 • сол

Подготовка:

Макароните се варат во зовриена вода и се „ладат“. Се преливаат со сок од лимон, рум и маслиново масло.

Се замесува тесто од брашно, јајца, маслиново масло (кое може да се замени со путер) и сол и се остава малку да отстои.

Тестото се оптегнува во тенок лист. Калапот (садот за печење) намачкајте го со маслиново масло (или путер) и сето тоа прелијте го со лист тесто кој треба да се протега десетина сантиметри преку работ на калапот.

Дното од калапот се посипува со филот (мешавина од рендано чоколадо, шеќер, мелени ореви и бадеми, кора од лимон, ванилин шеќер и цимет), потоа доаѓаат сварените макарони, филот повторно се посипува, парчиња путер се фрлаат и сѐ се покрива со изматени јајца. Овој процес на редење се повторува три до четири пати додека не се потроши предвидената количина намирници.

Филот се покрива со вишокот тесто што поминало преку рабовите. Колачот лесно се притиска со рака за да се израмни и тестото да се залепи за филот и калапот. Површината се премачкува со путер.

Стонската торта се пече 50 минути на температура од 175 степени.

Изладената торта се превртува при вадењето од калапот така што долниот дел ќе стане горен. Одозгора се става ванилин шеќер и потоа се сече.

Remote video URL
Тагови
реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Рецепти

Брз рецепт за песто паста со 5 состојки

Read more

Гурмански залаци од јунешко месо и печурки

Read more

Рецепт на денот: Пилешко на босански начин – кљукуша батакуша

Read more

Рецепт на денот: Зелени тестенини со печурки и свински врат

Read more
 

Магазин

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Читај повеќе

Зошто често се будите уморни?

Читај повеќе

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Читај повеќе

Главната грешка на нежното родителство што ја прават многу родители

Читај повеќе
 • play_arrow

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Читај повеќе

Колку долго треба да трае тренингот ако можете да вежбате само за време на викендите?

Читај повеќе

Брз рецепт за песто паста со 5 состојки

Читај повеќе

Јапонија е пример како треба да се однесуваме со дрвјата во градовите

Читај повеќе

Повеќе од милијарда луѓе се дебели, зголемена е и стапката на дебелина кај децата

Читај повеќе