Дневен биланс: 141 новозаразен од COVID-19, 4 лица починаа

Во последните 24 часа се направени 2006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на COVID-19 во државава.

По градови:
- Скопје 51
- Куманово 19
- Дебар 2
- Штип 15
- Прилеп 6
- Тетово 6
- Струга 16
- Велес 2
- Битола 4
- Охрид 2
- Кавадарци 1
- Гостивар 2
- Гевгелија 1
- Радовиш 1
- Пробиштип 2
- Македонски Брод 2
- Берово 1
- Виница 2
- Делчево 1
- Свети Николе 2
- Кичево 2
- Неготино 1

Починати се 4 пациенти, два пациента од Скопје (54 г. и 55 г.), пациентка од Кавадарци (69 г.) и пациент од Свети Николе (70 г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 93 оздравени пациенти од:
- Скопје 25
- Штип 33
- Прилеп 1
- Тетово 10
- Велес 2
- Битола 7
- Пробиштип 1
- Демир Хисар 2
- Македонски Брод 1
- Кичево 11

Досега во земјава се направени вкупно 125.128 тестирања на COVID-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 12.653, бројката на оздравени пациенти е 9.123, на починати е 539, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.991.

реклама

Македонија

Променливо облачно со повремени врнежи

Read more

Филипче: За кратко време ќе имаме брзи тестови за COVID-19, достапни ќе бидат во болниците и на граничните премини

Read more

Ако финансиската поддршка не стигне до работниците ќе следат кривични пријави, предупреди премиерот

Read more

Заев: Прашањето за Гоце Делчев треба да го решава Мешовитата комисија

Read more

Вести

Над милион луѓе во светот починаа од последици на COVID-19

Читај повеќе

Променливо облачно со повремени врнежи

Читај повеќе

Филипче: За кратко време ќе имаме брзи тестови за COVID-19, достапни ќе бидат во болниците и на граничните премини

Читај повеќе

Ако финансиската поддршка не стигне до работниците ќе следат кривични пријави, предупреди премиерот

Читај повеќе

Заев: Прашањето за Гоце Делчев треба да го решава Мешовитата комисија

Читај повеќе

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Ердоган: Азербејџан мораше да ги земе работите во свои раце

Читај повеќе

Баку: Имаме одговор доколку Ереван го употреби ракетниот систем „Искaндер“

Читај повеќе

Гордана Јанкулоска упатена во КПУ Идризово за случајот „Тенк”

Читај повеќе