Доктор ги побива теориите на заговор против вакцините во една минута

Живееме во доба на наплив од информации, а луѓето се чини сѐ помалку знаат да разликуваат точна од погрешна информација и како да донесат информирана одлука за различни прашања.

Достапноста на најразлични информации и можноста секој да каже што мисли преку различните онлајн платформи е „плодна почва“ за разни теории на заговор, а една од најчестите е онаа дека вакцините се штетни.

Во време кога светот е во исчекување на одобрување на ефикасна вакцина против COVID-19 што би ставила крај на пандемијата што однесе милиони животи, доктор Бен Џенавеј од британскиот NHS сними видео во кое во една минута ги побива антиваксерите.

URL
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Живот

Што треба да знаете пред да почнете свој бизнис?

Read more

Холанѓаните се смалуваат, но сепак се највисоките луѓе во светот

Read more

Луѓето родени во најреткиот хороскопски знак се навистина посебни

Read more

Сакаат сѐ, веднаш: Најнестрпливи хороскопски знаци

Read more
 

Магазин

Дали може да опстои бракот без секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Читај повеќе

Жестока дебата: Кој треба да прими трета доза од вакцината против ковид?

Читај повеќе

Човекот кој можеше да го спаси „Титаник“ не добил дозвола да се качи на бродот

Читај повеќе

Зошто имаме желба за благо после јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да знаете пред да почнете свој бизнис?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Мелено месо со зеленчук во бел сос

Читај повеќе

Пет причини зошто секс после тренинг е супер идеја

Читај повеќе

Холанѓаните се смалуваат, но сепак се највисоките луѓе во светот

Читај повеќе